Qırım Müftiligi vekilleri konfessiyalar dialogında iştirak etti (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Пн

24

января

21
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:40
Вос.8:01
Обед.13:00
Пол.15:18
Веч.17:50
Ноч.19:10
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Qırım Müftiligi vekilleri konfessiyalar dialogında iştirak etti (FOTO)

Опубликовано:

Qırım Müftisiniñ yardımcısı, Qırım ve Sevastopol şeeri musulmanları diniy idaresiniñ diniy teşkilâtlar ile iş alıp baruv bölüginiñ reberi Raim Ğafarov, “Konfessiyalar dialogı – milliy birlikniñ temelidir. Rusiyeniñ itibarı ve şanıdır” yaşlar forumında iştirak etti. Tedbir, Sevastopol şeerindeki “Laspi” Bala tedaviylenüv lagerinde olıp keçti.

İştirak etmek içün, Sevastopol Qanun çıqarıcı Keñeşiniñ deputatları, Sevastopol Gübernatorınıñ muavini, Qırım ve Sevastopol diniy idareleri ve tasil teşkilâtlarınıñ vekilleri de davet etildi.

Forumda Sevastopolniñ 9 köllecinden 76 eñ eyi studentler iştirak etti. Raim Ğafarov forum iştirakçilerini, Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayevniñ adından selâmladı.

Raim Ğafarov: “Musulmanlar selâmlaşqanda: “Selâm aleyküm”, yani “Sizge selâmetlik tileyim!”, dep aytalar. Çünki selâmetlik, muabbetlik,  Tañrı tarafından berilgen eñ müim şeydir ve biz onı saqlamalımız. Ayatımıznıñ temelinde, bizni Yaratqanğa nisbeten sevgi bulunmaqta. Demek, biz Yaradannı sevgenimiz kibi, biri-birimizni de sevmelimiz ve ürmet etmelimiz”, dep ayttı.

Öz çıqışında Raim Ğafarov, ürmet, merhametlik, dostane munasebetler, yardımseverlik ve sevgi aqqında ikâye etken ikmetli qıssalarnı misal olaraq ketirdi.

Raim Ğafarov: “Bizim vazifemiz – umumiy insanlıq degerlerini saqlamaqtır ve, neticede, tıştaki ve bozucı tesirden qorunabilirmiz”, dep ilâve etti.

Çıqış çerçivesinde, eali birliginiñ müimligi qayd etildi ve “Konfessiyalar dialogı – milliy birlikniñ temelidir. Rusiyeniñ itibarı ve şanıdır” kibi tedbirler, farqlı dinlerge mensüp olğan diniy teşkilât vekillerini birleştirgen muzakere meydanıdır, olarnıñ dostane munasebetlerini ve işbirligini qaviyleştirgen bir yoldır, bundan da ğayrı, hususan, yaşlar arasında ekstremizm ve şovinizmge qarşı vasta olğanı ayrıca qayd etildi.

Forumnıñ musafirleri, yaş iştirakçilerge, cemaat, ahlâq, milliy umuminsanlıq printsipleri pekitilmesiniñ esas şartı olğan eyilik, muvafaqiyetler, biri-birini añlamaqnı, seadet tiledi.

QMDİ matbuat hızmeti