Qırım Müftiligi "Fıqıh ceetinden tasavvuf" kitabını derc etti (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Четверг

27

января

24
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:38
Вос.7:58
Обед.13:01
Пол.15:21
Веч.17:54
Ноч.19:14
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Qırım Müftiligi “Fıqıh ceetinden tasavvuf” kitabını derc etti (FOTO)

Опубликовано:

Qırım Cumhuriyeti ve Sevastopol şeeri musulmanları diniy idaresinde rusça “Tasavvuf çerez prizmu fikha” (“Fıqıh ceetinden tasavvuf”) kitabı derc etildi. İşbu kitap professor, İslâm ilimleri doktorı Orhan Çekerniñ “Tasavvufi Meselelere Fıkhi Bakış” türkçe basılğan eseriniñ tercimesidir. Kitapta tasavvuf (sufiylik) ne olğanı, sufiyler kim olğanı, İslâmdaki tasavvufnıñ yeri añlatıla. Bunen bağlı olaraq, tasavvufnıñ devirimizdeki musulmanlarnıñ merağını çekken bir çoq meselesi açıqlana. Hususan, tasavvufnıñ temelleri ve peyda oluv sebepleri, zikr çeşitleri, rabita, tevessul, şefaat, ğayıp, basiret ve diger mevzular işlene.

Kitap eñ keniş daire içün, İslâm dini, tasavvuf ve maneviy ilerilevnen meraqlanğan er kes içün qararlaştırılıp çıqarılğan.

Sufiylikniñ musulman qırımtatar halqınıñ şekillenmesi ve saqlanılmasındaki büyük rolüne baqmadan, bugün onıñ şu rolü ve tasavvufnıñ maiyeti aqqında bilgenler az. Biz onı ğayrıdan tiklemek kerekmiz, çünki şekilde qalğan ibadet insannı asıl da manen terbiye etmey… Bunı bilgen çeşit radikal aqımlarnıñ vekilleri bar küçünen tasavvufnı bidat, yani soñradan uydurılğan ve İslâmnen iç alâqası olmağan bir inanç ve amel toplamı olaraq taqdim etmege tırışalar. Şu meseleni aydınlatmaq ve tasavvuf aqqındaki yañlış tasavurlarnıñ ögüni almaq içün mütehassıs alimlerge, olarnıñ eserlerine muracaat etmek kerek. Böyle eserlerniñ biri – professor, İslâm ilimleri doktorı Orhan Çeker tarafından telif etilgen “Tasavvufi Meselelere Fıkhi Bakış” kitabıdır. Oquyıcılarınıñ diqqatına şu kitapnıñ tercimesi “Tasavvuf çerez prizmu fikha” serlevası astında taqdim etile.

Ümüt etemiz ki, populâr ve añlayışlı tarzda yazılğan ve tasavvufnı añlatqan şu eser oquyıcılarğa İslâm dinini daa obyektiv şekilde ögrenmege yardım eter.

Qırım MDİ matbuat hızmeti