Qırım Müftiligi - Elektroenergiyasız qalğan Qırım camilerinde yarıq ğayrıdan berilecek - (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Суббота

27

ноября

22
Ребиу'ль-ахир
1443 | 2021
Утр.6:24
Вос.7:47
Обед.12:36
Пол.14:46
Веч.17:15
Ноч.18:38
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Qırım Müftiligi – Elektroenergiyasız qalğan Qırım camilerinde yarıq ğayrıdan berilecek – (FOTO)

Опубликовано:

Qırım Müftiliginde, Qırım müsulmanları Diniy idaresiniñ reberligi ve Sudaq rayonınıñ Bogatovka, Bağçasaray rayonınıñ Viktorovka köyü, Aqmescit rayonınıñ Molodöjnoye ve Krasnolesye köyleriniñ din cemiyetleri ile körüşüv keçirildi. Caminiñ vesiqaları resmiyleştirilmegeni içün, elektroenergiyasız qalğan camiler meselesi muzakere etildi.

Din cemiyetleri mezkür meseleni çezmek içün, Müftilikke muracaat etti. Bundan da ğayrı, körüşüvde RF Devlet Dumasınıñ deputatı Ruslan Balbek ve milletlerara munasebetler ve sürgün etilgen vatandaşlarnıñ işleri boyunca Devlet komitetiniñ reisi Lenur Abduramanov iştirak etti.

Müfti muavini Ayder İsmailovnıñ sözlerine köre, 2014 senesi, Qırım Müftiligi, yarımadada çalışqan ibadet evlerinde vesiqalar resmiyleştirilecegine qadar elektro, gaz ve suv ağlarını söndürmemek ricası ile kefalet mektüplerini yolladı. Amma buña baqmadan, bugünde bugün vesiqalarını resmiyleştirmegen, energiyanen temin etken şirketler ile añlaşmalarnı tizmegen ve borcqa kirgen  din cemiyetleri bar. Bu vaziyet, mezkür camilerniñ elektroenergiyasız qalmasına sebep oldı.

Ayder İsmailov: “Bizim tarafımızdan, yerli RES-lerge,  elektroenergiyasız qalğan camilerge, Ramazan ayı devamında yarıqnı bermek ricası ile ve camilerniñ, çalışqan qanunlar mücibi resmiyleştirilmesi şartınen kefalet mektüplerini yolladıq”, – dep ayttı.

Bundan da ğayrı, Ayder İsmailov, al-azırda, Qırım musulmanları diniy idaresiniñ destegi ile, problemli meseleler olğan camilerde topraq ve inşaat vesiqalarınıñ resmiyleştirilüvi  ve mesken yerlerde din cemiyetleriniñ meydanğa ketirilüvi ve resmiyleştirilüvi başlanğanını bildirdi.

RF DD deputatı Ruslan Balbek ve Devlet komitetiniñ başı Lenur Abduramanov ise, öz nevbetinde, elektroenergiya ve cemilerniñ tezleştirilgen resmiyleştirüv meselesinde destek köstermege vade ettiler. Yarıqsız qalğan camilerge elektroenergiya yaqın zamanda qaytarılacaq.

QMDİ MDT matbuat hızmeti