Qırım Müftiligi Aqmescitte iftar keçirdi (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Четверг

27

января

24
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:38
Вос.7:58
Обед.13:01
Пол.15:21
Веч.17:54
Ноч.19:14
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Qırım Müftiligi Aqmescitte iftar keçirdi (FOTO)

Опубликовано:

Aqmescitte Qırım ve Sevastopol şeeri musulmanları diniy idaresi tarafından teşkil etilgen iftar olıp keçti. Tedbirde 250 insan toplandı. Olarnıñ arasında milliy areket veteranları, RF DD deputatı Ruslan Balbek, Milletlerara munasebetler ve sürgün etilgen vatandaşlarnıñ işleri boyunca Devlet komitetiniñ reisi Lenur Abduramanov, Qırım Cumhuriyeti başı erkânında çalışqan qırımtatar halqı Şurasınıñ azaları, alimler, ocalar, jurnalistler, artisler, iş adamları ve siyasetçilerdir. Qadır gecesi arfesinde teşkil etilgen iftar ezan ve duanen başlandı.

Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev musafirlerni selâmlap, musulmanlarnı  hayırladı ve Muqaddes geceniñ er bir musulmannıñ ömürinde müimligini ayırıca qayd etti.

Diniy lider: “Halqımıznıñ ekseriyeti tuvğan topraqlarında qalıp, doğru seçim yaptı. Vatanına saip çıqmağa isteseñ, namus ve şerefnen çalış, bu baba-dedelerimizden qalğan bir ikmettir. Bunı balalarımız ve torunlarımızğa ögretmesek, milletimizniñ kelecegi yoq. Allah bizge bir çoq imtianlarnı berdi. Neden? Keçmişte olğan hatalardan ibret alınmağanı içündir. Biri-biriñizge hainlik etmeñiz. Eñ müimi, özara duşman olmayıq, o zaman bizni çetten de bir kimse yeñmez. Evleriñizge bereket, milletimizge amanlıq tileyim”, – dep ayttı.

Programmada “Haytarma” ansambli, QMDİ “Emanet” bala ansambli ve diniy ilâhilerni icra etken Bekir Adilov çıqışta bulundı. Musafirler, Raim Ğafarov tarafından yazılğan ve oqulğan şiirni de sıcaqlıq ile qarşıladılar.

QMDİ matbuat hızmeti