Qırım Müftiligi ananeviy islâm qıymetlerine bağışlanğan halqara konferentsiyasında iştirak etti (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Суббота

27

ноября

22
Ребиу'ль-ахир
1443 | 2021
Утр.6:24
Вос.7:47
Обед.12:36
Пол.14:46
Веч.17:15
Ноч.18:38
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Qırım Müftiligi ananeviy islâm qıymetlerine bağışlanğan halqara konferentsiyasında iştirak etti (FOTO)

Опубликовано:

Qırım Müftisiniñ muavini Esadullah Bairov “Milletlerara barışıq, adalet ve inkişafnı temin etken ananeviy islâm qıymetleri” ilmiy-ameliy konferentsiyasında iştirak etti. Tedbir aprel 18-19 künleri Tomsk şeerinde keçirildi.

Forumda Rusiye regionlarından kelgen belli musulman din erbapları, Rusiye ve çetel ekspertleri, ilim, tasil ve medeniyet mütehassısları iştirak etti.

Esadullah Bairovnıñ sözlerine köre, konferentsiyanıñ esas maqsadı – farqlı medeniyetleriniñ işbirligi ve çoq din vekilleri yaşağan devletleriniñ adaletli ve barışıqnıñ temin etilüvinde ananeviy islâm qıymetleriniñ rolü.

“Qırımda çoq millet ve din vekilleri yaşağanı içün bu mevzunı bizim mevzumız dep adlandırmaq mümkün. İslâm – barışıq dini ve o narazılıqlarnı degil de, dostane munasebetlerni teşviq ete. Qırımda iç bir vaqıt diniy narazılıqlar olmadı, aksine, farqlı din ve millet vekilleri arasında güzel munasebetler üküm sürmekte. Körgenimiz kibi, bugün bu farqlılıq bölünüvniñ degil de, milletler birleşkeniniñ temeli oldı”, – dep ayttı Esadullah Bairov.

İlmiy-ameliy konferentsiyası çerçivesinde iştirakçiler, musulman din cemiyetleri, NKO, devlet ve yerli akimiyet organlarınıñ işbirlik mehanizmlerini ögrendi, bundan da ğayrı, maneviy qıymetleriniñ ekstremizmnen küreşüvde qullanıluvınıñ perspektivalarını muzakere etti.

Qoşma tedbir olaraq “Ananeviy islâmnıñ maneviy qıymetleri Merkeziy Asiyanıñ halqara iqtisadiy birleşüviniñ müim faktorı” muzakere tögerek masası keçirildi. Konferentsiya iştirakçileri yaşlar ve cemaat vekilleri ile körüşüvde iştirak etti. Rusiye regionları ve Asiya devletleriniñ Müftileri Sibir musulman din cemiyetleriniñ vekilleri ile Tomsk cuma camisinde cuma namazında iştirak etti.

QMDİ MDT matbuat hızmeti