Qırım müendislik ve pedagogika universitetinde diniy inşa yarışınıñ ğaliplerini taqdirlediler (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Четверг

02

декабря

27
Ребиу'ль-ахир
1443 | 2021
Утр.6:29
Вос.7:53
Обед.12:38
Пол.14:45
Веч.17:13
Ноч.18:37
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Qırım müendislik ve pedagogika universitetinde diniy inşa yarışınıñ ğaliplerini taqdirlediler (FOTO)

Опубликовано:

Qırım Müftisiniñ muavini Ayder İsmailov Qırım müendislik ve pedagogika universitetinde keçirilgen diniy inşalar yarışınıñ ğaliplerini hayırladı. Yarışta farqlı din ve millet vekilleri iştirak etti. Öz işlerinde iştirakçiler islâm ve umumen diger dinlerge baqışlarını aks ettiler. Yarışnıñ esas maqsadı ise Qırımda farqlı din vekilleri barışıqta yaşağanlarını köstermektir. Ayder İsmailov iştirakçilerni hayırlap, olarnıñ işleri güzel seviyede olğanını qayd etti. Ayder İsmailov Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev adından selâm aytıp, universitet reberligi, yarış teşkilâtçıları ve bütün iştirakçilerge minnetdarlığını bildirdi.

“Bu kibi tedbirlerniñ qıymeti şunda ki, olar yaşlarğa islâmnı daa teren ögrenmege, fikirlerini aks etmek ve neticelerni çıqırmağa bir siltemdir. Ümüt etem ki, yarışta iştirak etken studentler yañı bir şeyni ögrendiler ve, belki, ileride dinni mütehassıs olaraq ögrenecekler. Belli ki, böyle mütehassıslarda büyük ihtiyacımız bar”, — dep ayttı Ayder İsmailov.

O qayd eti ki, eñ esası insan islâmnı teren añlasın, bu asırlar devamında Qırımda şekillegen bir dindir ve onıñ sayesinde yarımadada farqlı din vekilleri barışıq içinde yaşap, inkaf etken ediler.

 Ğaliplerni belgilemek içün mahsus komissiya teşkil olundı. Onıñ terkibine Aqmescit ve Qırım yeparhiyasınıñ Blagoçinnıy II Aqmescit bölüginiñ protoireyi İoann (Şımona), Qırım musulmanları diniy idaresinden tasil bölüginiñ reberi Ruslan Abdullayev ve Qırım müendislik ve pedagogika universitetiniñ terbiye ve içtimaiy işler reberi Server Celâlov kirdi. Komissiya eñ güzel 20 işni seçip aldı ve olarnıñ arasında 5 iştirakçı ğalip çıqtı.

Bundan da ğayrı, yarışnıñ neticesinde 20 işni qavrap alğan toplam neşir etildi. Mında müellifniñ fotoresimi, qısqa tercimeiyalı ve eserleri kirdi.

Mukâfatlandıruv merasiminde Rusiye devlet Dumasınıñ mebüsi Ruslan Balbek, QMDİ rektorı Çingiz Yakubov, Akmescit ve Qırım yeparhiyasınıñ missioner bölüginiñ reberi protoiyerey Maksim (Kondakov), “Qırımnıñ çoq funktsiyalı vetanperver merkezi” teşkilâtınıñ icra müdiri Roman Bilık iştirak eti.

Tedbir iştirakçileri studentlerge teşekkürlerini bildirip, olarğa inkişaf etmege tilediler.

MDT Qırım MDİ matbuat hızmeti