Qırım milletlerara munasebetler boyunca devlet komitetinde diniy teşkilâtlarnıñ vekilleri ile antikovid tedbirleri muzakere etildi (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Четверг

02

декабря

27
Ребиу'ль-ахир
1443 | 2021
Утр.6:29
Вос.7:53
Обед.12:38
Пол.14:45
Веч.17:13
Ноч.18:37
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Qırım milletlerara munasebetler boyunca devlet komitetinde diniy teşkilâtlarnıñ vekilleri ile antikovid tedbirleri muzakere etildi (FOTO)

Опубликовано:

Kezlev bölgesiniñ baş imamı Eskender Memetov Qırımnıñ diger dinler vekillerinen beraber diniy teşkilâtlarda ve müessiselerde antikovid tedbirlerniñ teşkil etilüvi boyunca muşaverede iştirak etti. Muşavere Milletlerara munasebetler boyunca devlet komitetinde onıñ başlığı Ayder Tippa reisliginde olıp keçti. İşbu iş toplaşuvı koronavirus infektsiyasınıñ profilaktikası boyunca devlet tevsiyeleriniñ bildirilmesi munasebetinen olıp keçti.

Ayder Tippa Qırım cumhuriyetiniñ çeşit din vekillerine muracaat etip, ibadet yerlerine kelgen insanlarğa nevbetteki malümatnı yetkizmege rica etti.

Qırım Cumhuriyeti Başlığınıñ 2021 senesi, oktâbr 20 tarihlı Fermanına esasen cumhuriyet saasında koronavirus infektsiyasınıñ darqalmaması içün yañı sıñırlanuvlar kirsetile.

Din erbaplarına inanğanlarnı kütleviy tedbirlerni keçirmemege çağırmaq ve daimiy şekilde havflı virus hastalığı aqqında añlatuv işini alıp barmaq tevsiye etile.

Cami, ibadethane, musulmanlarnıñ memuriy ve diniy tahsil müessiselerini ve teşkilâtlarnı ziyaret etkende, maskanı taqmaq, dezinfektsiya vastalarını qullanmaq, cemaat namazlarında ibadet etkenlerniñ aralarında 1,5 metrlik aralıq qaldırmaq, şahsiy namazlıqlarnen kelmek tevsiye etile. Qoltutuv ve quçaqlaşuvdan vazgeçmege, cenaze ve dua merasimleriniñ vaqıtını mükün olğanı qadar qısqartmaq rica etile.

Bundan da ğayrı, özlerini ve etraftakilerni hastalıqtan qorçalamaq içün vatandaşlarğa aşılanuvdan keçmek tevsiye etildi. Farqlı tedbirler keçirilgende, Q-kod ya da keçirilgen kövid hastalığı aqqında sertifikatnı, yahut da aşılanuv keçirilemeycegi aqqında tibbiy red vesiqası taqdim etilmeli.

Yaşı 65 ve daa ziyade olğan insanlarğa kütleviy tedbirlerden vazgeçmege ve izolâtsiyada qalmağa rica etile. Bundan da ğayrı, suvuqlanuv alâmetleri ve hronik hastalıqları olğan insanlarğa kütleviy merasimlerge qoşulmamaq tevsiye etile.

Ferman pandemiya devirinde cumhuriyetniñ bütün saasında ükümdedir, onıñ ibadet etkenler tarafından ömürge keçirilmesi yerli diniy teşkilâtlarnıñ mesülietindedir.

“İşbu hastalıqnıñ tez süratnen darqaluvını köz ögüne alınaraq, bu doğru bir qarardır. Bugün bizim vazifemiz – işbu tevsiyelerni qatiyen yerine ketirmektir”, – dep, qayd etti Ayder Tippa.

Dinlerniñ vekilleri işbu sıñırlanuvnıñ ve bugünki künde mezkür hastalıqnen küreş içün yekâne ve effektiv vasta olğan aşılanuvnıñ müimligini qayd ettiler.

Hatırlatamız, Rusiye Prezidenti Vladimir Pütin koronavirus infektsiyasınıñ darqaluvını toqtatmaq maqsadınen raatlıq künleri aqqında fermanını imzaladı. Vesiqada: “2021 senesi, oktâbr 30 – noyabr 7 künlerini aylıqlarnıñ saqlanıluvı ile raatlıq künleri olaraq belgilemek”, – dep, buyurıla.

Akimiyetke şu devirde medeniyet ve sağlıqnı saqlav müessiseleriniñ iş rejimini belgilemek avale etildi. Halqqa açıq akimiyet müessiseleri, diger müessise ve teşkilâtlar işlerini temin etecek insanlarnıñ sayısını belgilemeli.

Qırım MDİ matbuat hızmeti