Qırım hacıları içün hacılıq boyunca seminar keçirildi (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Суббота

22

января

19
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:42
Вос.8:03
Обед.13:00
Пол.15:15
Веч.17:47
Ноч.19:08
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Qırım hacıları içün hacılıq boyunca seminar keçirildi (FOTO)

Опубликовано:

İyülniñ 18-nde Aqmescitte, bu sene hacılıqqa baracaqlar içün seminar keçirildi. Aqmescitniñ merkeziy Kebir camisinde 300 yaqın insan toplaştı.

Hacılar ögünde Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev çıqışta bulundı. O, musulmanlarğa hacılıqnı yahşı keçip, tuvğanlarına sağ-selâmet qaytmasını tiledi. Bundan da ğayrı, Müfti, musulmanlarnı birlik, muabbet, biri-birine nisbeten diqqatlı olmağa ve er bir vaziyette yardım etmekni tiledi.

Qırım Müftisi: “Fitne-fesat çıqarıp, doğru yolnı şaşırğanlardan çetleşiñiz. Qırımdan tış siz Cumhuriyetimizni, milletimizni temsil eteceksiñiz. Bayrağımıznı ğurur ile köteriñiz, milletimizniñ lâyıq evlâdları oluñız. Dünya bizni, dinini, Vatanını ve milletini sevgen aqiqiy musulmanlar olaraq bilsin. Mekke ve Medineniñ muqaddes topraqlarında milletimiz, Vatanımız ve Qırımımız içün dua etmege unutmañız”, – dep ayttı.

Bundan da ğayrı, Müfti, Qırım musulmanları içün hacılıqnı teşkil etmege destek köstergenlerge, ayrıca, Cumhuriyet reberligine, profil nazirlikler ve komitetlerge teşekkürler bildirdi.

Aqmescit şeerindeki Rusiye Çetel İşleri Nazirligi temsilcisiniñ vazifesini eda etken Artöm Berezovskiy hacılıqnıñ muvafaqiyetli olıp keçmesini tiledi.

Artöm Berezovskiy: “Eminim, yıl-yıldan müessiseara seviyesinde añlaşıp, bu kibi müsbet tedbirlerniñ teşkil etilüvine destek kösterecemiz. Men Çetel İşleri Nazirligi tarafından er taraflama destek köstermege azırım”, – dep ayttı

 “Rospotrebnadzor” temsilcisi Sergey Tsıganov hacılarğa nisbeten olğan tibbiy-sanitar talaplar aqqında tarif etti. Bu cümleden, mıtlaqa yapılacaq aşlanuv aqqında, olğan hastalıq ve diagnoz aqqındaki spravka ve lâzim olğan ilâclar cedvelini tasdiqlağan sertifikat mevcut olmalı.

Bundan da ğayrı, Sergey Tsıganov, hacılarğa Saudiya Arabistanına alıp kirmege yasaq olğan ilâclarnıñ cedvelinen tanış olmağa tevsiye etti ve: “Unutmañız ki, yolculıqtan qaytqan soñ, 21 kün devamında sağlığıñızğa muqayt olmaq kerek. Alıñız olmasa, öksürük, burun tımavı, içiñiz bozulsa, mıtlaqa ekimge muracaat etmek kerek. Hacılıq devamında, deve sütüni, qaynatılmağan suv içmeñiz, alışmağanıñız yemeklerni aşamañız. Hacılıqnı güzel şekilde keçirip, sağ-selâmet olıp qaytıñız”, – dep, ilâve etti.

Hacılarğa yolculıqqa eyi tarzda azırlanmaq, vesiqalarnı teşkermek ve devletten çıqmağa yasaqnıñ sebebi olabilecek devlet borclarınıñ barlığını/yoqluğını (kredit, para cezası) teşkermege tevsiye etildi.

Seminar devamında QMDİ MDT İslâm ilimleri ocaları, hıcılıq nasıl qısımlardan ibaret olğanını ve neler yapmaq kereklegini añlattılar. Musulmanlarğa, yolğa nasıl etip azırlanmaq ve bütün dünyadan kelgen millionlarnen insanlar bulunğan hacılıqta neler yapmaq/yapmamaq kerekligi aqqında malümat berildi.

AVN-Tur hacılıq-operatorınıñ reberi ise, bütün vesiqalarnıñ mevcutlığı aqqında hatırlattı.

Qırımdan hacılar iyül 26 künü yolğa çıqacaqlar. Taqımlar 49-50 insandan, şu cümleden, tibbiyet hadimlerinden ve taqım reberlerinden ibaret olacaq.

QMDİ matbuat hızmeti