Nijniy Novgorod şeerinde devlet-konfessional munasebetler muzakere etildi - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Среда

12

августа

22
Зуль-хидждже
1441 | 2020
Утр.4:01
Вос.5:32
Обед.12:53
Пол.16:44
Веч.20:04
Ноч.21:35
Времена намазов
Календари 2020г

Намаз

Nijniy Novgorod şeerinde devlet-konfessional munasebetler muzakere etildi

Опубликовано:

Qırım M.ftisiniñ muavini Esadullah Bairov “Zemaneviy Rusiyede dünyabaqışnıñ birdemligi ve adetlerniñ farqlılığına esaslanıp, devlet – konfessional munasebetlerniñ inkişafı” ilmiy-ameliy konferentsiyasında iştirak etti. Tedbir Nijegorod devlet mimarcılıq-qurucılıq universitetinde olıp keçken “Çeşitlikte birlik” Bütünrusiye dinlerara leyhası çerçivesinde teşkil etildi.

Konferentsiya çerçivesinde iştirakçiler ekstremizm ve terrorizmge qarşı devlet ve cemiyetniñ umumiy faaliyeti, cemiyet, devlet ve diniy teşkilâtlar arasındaki işbirlikniñ yañı yöñelişleri, Rusiye milletleriniñ birdemliginde tarihiy hatıranıñ müimligi kibi aktual mevzular muzakere etildi.

 Rusiyeniñ içtimaiy ayatında farqlı din ve milletler yaşağan etnik ve diniy faktorlarnıñ emiyetini izaat etkende, Esadullah Bairov devlet-konfessional munasebetlerniñ müimligini ayrıca qayd etti.

 “İnkişaf etmek içün imkânlar, müsulman kendisini cemiyetniñ tam manada azası olaraq sayğan şaraitniñ meydanğa ketirilüvi, keyfiyetli ruhiy ceetten terbiyelenüv ve tasil – ekstremizge qarşı eñ güzel ilâctır” , — dep qayd etti Esadullah Bairov.

 Konferentsiyada 500-den ziyade insan  — RF Prezidenti Memuriyetiniñ vekilleri, Rusiye FADN, RF MOiN, Rusiye Prezidenti yanında çalışqan din cemiyetleri ile işbirlik Şurası ve milletlerara munasebetler Şurası, Rusiye dinlerara Şurası, diniy ve milliy teşkilâtlar, bundan da ğayrı, Privoljsk federal bölgesi Cemaat palatasınıñ azaları iştirak etti.

Konferentsiyanıñ neticesinde Rusiye merkeziy diniy teşkilâtlarına devlet-diniy munasebetlerniñ qaviyleşmesinde faal iştirak etmege teklif ettiler. Bundan da ğayrı, konferentsiya çerçivesinde Bulğar islâm akademiyasına, onıñ tarafından milletlerara ve dinlerara barışığınıñ saqlanılması içün çeşit leyha ve programmlarnıñ amelge keçirilüvi içün teşekkürler bildirdirildi.

QMDİ matbuat merkezi