Nalçikte lâyıq devlet şaraitlerinde İslâm uquqiy medeniyetiniñ perspektivaları muzakere etildi (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Суббота

22

января

19
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:42
Вос.8:03
Обед.13:00
Пол.15:15
Веч.17:47
Ноч.19:08
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Nalçikte lâyıq devlet şaraitlerinde İslâm uquqiy medeniyetiniñ perspektivaları muzakere etildi (FOTO)

Опубликовано:

Nalçikte “Zemane Rusiyede İslâm uquq medeniyeti: vaziyeti ve perspektivaları” halqara ilmiy-ameliy konferentsiya olıp keçti.

Tedbir KBC MDİ ve İslâm medeniyeti, ilimi ve tasili fondunıñ desteginen teşkil olundı. Forumda merkeziy diniy teşkilâtlarnıñ temsilcileri, devlet organlarınıñ vekilleri, ekspertler, diniy ve cemaat erbapları, Orta Asiya devletlerinden kelgen müftiler, Turkiye Diyaneti idaresiniñ vekilleri, Küveyt devletiniñ Din ve vaquflar nazirligi ve digerleri iştirak ettiler.

Qırım ve Sevastopol şeeri musulmanları diniy idaresini Qırım Müftisiniñ yardımcısı, Aqmescitniñ baş imamı Muhammed İslamov temsil etti.

Onıñ sözlerine köre, mezkür meseleniñ muzakere etilüvi Rusiyede İslâm uquqınıñ farqlı taraflarını, RF vatandaşlıq uquqınıñ işbirligini qonuşmaq içün çıqarıldı. Bu, yaşlarnıñ terbiyelevi vaziyetini eyileştirmege yardım etecek.

Muhammed İslamov: “Zemaneviy yaşlarğa olar öz milletini ve İslâm ümmetini temsil etkenlerini añlatmaq kerek. Yaşlarğa baqıp, millet ve İslâm aqqında fikirler şekillenecek. Onıñ içün bizim maqsadımız – yaşlarğa ananeviy qıymetlerni aşlamaq, olarnı doğru medeniy ananeler ile terbiyelemek ve maneviy qıymetlerni aşlamaqtır. İlk evelâ ana-babalarnen, musulmanlarnen munasebetler, musulman ve ğayr-ı müslim cemiyetlernen munasebetlerde adalet olmalı. Devlet ve cemaat strukturalarnen işbirlikniñ cemiyetimizniñ inkişafında büyük emiyeti bar”, – dep, qayd etti.

Konferentsiyanıñ neticelerine köre, iştirakçiler lâyıq devlet şaraitinde İslâm medeniyeti añlamını añlatqan rezolütsiyanı birdemlik ile qabul ettiler. Vesiqağa binayen, diniy teşkilâtlar devlet organlarınıñ faaliyetine qarışmamaq ve olarnıñ vazifeleri ve mesülietini almamaq kerek.

Böyle iş bozuluvınıñ misali olaraq 2018 senesi İnguşetiya Cumhuriyetiniñ icra ve qanun çıqarıcı organlarınıñ faaliyetine qarşılıq olaraq İnguşetiyada şeriat mahkemesiniñ oturışları ketirildi.

Rezolütsiyada böyle aytıla: “Böyle faaliyet Rusiye Federatsiyası Anayasasınıñ bozuluvıdır, çoq milletli ve çoq dinli devletniñ inkişafına zıt kelmekte”.

QMDİ matbuat hızmeti