Müsulmanlar içün muqaddes Şaban ayı başlandı - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Вс

26

сентября

19
Сефер 
1443 | 2021
Утр.5:09
Вос.6:25
Обед.12:39
Пол.15:54
Веч.18:43
Ноч.19:59
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Müsulmanlar içün muqaddes Şaban ayı başlandı

Опубликовано:

Qırım müsulmanlarınıñ Diniy idaresi müsulmanlarnı muqaddes Şaban ayınıñ başlanması ile hayırlay.

Müsulman ay taqvimi boyunca Şaban sekinci aydır. Ondan soñ ise Ramazan ayı kelmekte. Şaban – temizlenüv vaqıtıdır. Bu aynıñ degerligi aqqında Muhammed Peyğamber (s.a.s.) böyle dedi: “Diger aylarğa köre, Şaban ayınıñ qıymeti, menim diger Peyğamberlerge nisbeten qıymetime teñ kelmekte”.

Şaban ayınıñ qıymeti – Beraat gecesidir. Hadislerge köre, bu gece pahıllıq, hased etmegen, ırımlamağan, içki içmegen, soy-soplarnen munasebetlerni bozmağan, ana-babasınıñ sözünden çıqmağan, zina etmegen, kendini diger insanlardan üstün tutmağan, fitne-fesat saçmağan müsulmanlarnıñ bütün günahları afu etile.

Bundan da ğayrı, Şaban ayında Oraza tutmağa tevsiye etile. Bu ayda tutulğan Oraza vacip degil, amma müsulmanlarnı maddiy, beden ve maneviy ceetten Ramazan ayına azırlay.

Hadislerde böyle deñile: “Şaban ayınıñ başında, ortasında ve soñunda üçer kün Oraza tutqanlarğa Allah yetmiş peyğamberge berilgen sevapnı berer, onıñ derecesi ise 70 yıl ibadet etken qulnıñ derecesine yeter. O, bu sene vefat etse, şehit olıp ketecek”.

“Şaban ayınıñ birinci ve soñki cumaaqşamı künleri oraza tutqan insannı Allah cennetke kirsetmege vade ete”.

Ürmetli vetandaşlarımız, dindaşlarımız! Bu ayda yapılğan bütün eyi işlerniñ sevapları qat-qat ziyade berile, olar maniasız qabul etile. Allah ibadetlerimizni qabul etsin.

Qırım MDİ matbuat hızmeti