Moskvada, Rusiye cemiyetinde migrantlarnıñ içtimaiy ve ruhiy adaptatsiyası muzakere etildi (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Пн

24

января

21
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:40
Вос.8:01
Обед.13:00
Пол.15:18
Веч.17:50
Ноч.19:10
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Moskvada, Rusiye cemiyetinde migrantlarnıñ içtimaiy ve ruhiy adaptatsiyası muzakere etildi (FOTO)

Опубликовано:

Qırım Müftisiniñ yardımcısı Muhammed İslamov, Şeyh Muhammad Sadık Muhammad Yusuf adına,  “Rusiye cemiyetinde migrantlarnıñ içtimaiy ve ruhiy adaptatsiyası” mevzusındaki Birinci Halqara diniy-maarif Oquvlarında iştirak etti.

 İştirakçiler, Orta Asiya cumhuriyetlerinden kelip, Rusiye Federatsiyasında yaşağan migrantlarnıñ içtimaiy, ruhiy, maneviy, medeniy ve uquqiy adaptatsiyasınıñ mehanizmlerini muzakere ettiler. Çıqışta bulunğanlar, Rusiyede migrantlarnıñ adaptatsiyası boyunca esas meseleler qayd etildi, qoyulğan vazifeler çezilüviniñ yolu ve imkânları işlenilip çıqarıldı, işniñ usulı, şekili ve yönelişi belgilendi. Muzakerelerniñ neticesinde, Rezolütsiyanıñ metinine kirsetilgen teklifler işlep çıqarıldı. Bu cümleden, musulman migrantlarına ruhiy destek, oqutuv, RF qanunlarınıñ ögrenilüvi, yañı zenaatlarnıñ menimsenilüvinde destek, islâm blogerleriniñ yardımı, milliy birleşmeler, elçihaneler, Rusiye Federatsiyası musulmanlarınıñ diniy idareleri ve  radikalizmniñ ögüni almaq meselelerinen meşğul olğan cemaat teşkilâtlarınıñ temsilcileri ile umumiy faaliyet kibi mevzular muzakere etildi.

Qırım Müftisiniñ yardımcısı Muhammed İslamovnıñ sözlerine köre, Rezolütsiyada aks etilgen esas maddeler ve noqtalar, Qırımda da amelge keçirilmeli, çünki Qırımda da Orta Asiya cumhuriyetlerinden kelgen migrantlar bar. Muhammed İslamov: “Olar bizim dindaşlarımızdır ve olarğa, muayyen bir meselelerniñ çezilüvinde destek olmaq, eñ esası ise –  diniy ananelerge ve maneviy degerliklerge riayet etüvde yardımcı olmaq – bizim borcumızdır. Qırım musulmanları Diniy İdaresi buña ayrı diqqat ayıra. Camilerimizde, cuma namazında, Orta Asiya cumhuritlerinden kelgen musulmanlar da bar. Biz olarnıñ din saasındaki suallerine cevap bermege tırışamız”, – dep qayd etti ve Moskvada keçirilgen forumda, migrantlar ile alâqalı bir çoq meselelerniñ çezilüvinde ve tekliflerniñ amelge keçirilüvinde uyğun yollar tapılğanını ilâve etti.

Oquvlarda, devlet idareleri, vekâletlikleri ve hızmetleriniñ temsilcileri, musulman diniy idareleriniñ vekilleri, imamlar, teologlar, alimler, ruhiyatçılar, ekimler, jurnalistler, Rusiye Federatsiyasınıñ farqlı bölgelerindeki cemaat erbapları, Orta Asiya cumhuriyetlerindeki mütehassıslar iştirak etti.

QMDİ matbuat hızmeti