Moskvada "Ramazan çadırı"nda "Qırım aqşamı" olıp keçti (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Четверг

24

июня

14
Зуль-къаде
1442 | 2021
Утр.2:50
Вос.4:47
Обед.12:50
Пол.16:55
Веч.20:44
Ноч.22:41
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

 Moskvada “Ramazan çadırı”nda “Qırım aqşamı” olıp keçti (FOTO)

Опубликовано:

2019 senesi mayıs 8 künü Moskvada, Poklonnaya dağında “Ramazan çadırı”nda toplanğan musafirler muqaddes Ramazan ayınıñ bir iftarını beraber keçirip, qırımtatarlarnıñ medeniyetinen tanış oldılar ve Qırım avasına daldılar.

Aqşam, Müftilikniñ faaliyetini açıqlağan mini-filmden başlandı. Musafirlerge, QMDİ “Faydalı ilim” diniy-maarif leyhası, Qırım müsulmanları içün çoq beklenilgen Cuma caminiñ qurucılığı, Qırım ve Sevastopol şeeri müsulmanları diniy idaresiniñ meydanğa ketirilüvi aqqında ikâye ettiler. Medeniy programma devamında “Qırım aqşamı”nıñ musafirleri ögünde ilâhilerni icra etken Bekir Adilov, al-azırla Moskvada akapel icra etilüvi yarışında iştirak etip, Moskvada bulunğan “Qırım qızları” QMPU vokal ansambli ve diger icadiy taqımları çıqışta bulundı.

“Ramazan çadırı” musafirlerini Qırım Müftisiniñ muavini Esadullah Bairov selâmladı. O, Qırım müsulmanları diniy idaresi ve şahsen Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayevniñ selâmlarını bildirdi ve “Ramazan çadırını” teşkil etken er keske teşekkürler bildirdi.

Esadullah Bairov:  “Biz, qırımtatarlarğa, devlet, akimiyet ve Rusiyeniñ diger regionlarından, maneviy liderler tarafından büyük diqqat ayırılğanını köremiz. Qırımda ananeviy islâm, ananeviy qıymetliker ve diniy institutlarnıñ inkişafına diqqat ayırılmaqta.  Anane – bir de bir ğayeniñ asırlar devamında yaşağan şekili, bu adet asırlar devamında pekitildi ve biz, çeşit eksperiment yapmadan, diger yollar qıdırmayıq, çünki islâmnıñ ananeviy añlavını kütken  Ehlü sunna vel cemaat  yolundan ketemiz”,  – dep ayttı.

Müfti muavini, “Ramazan çadırı”nı teşkil etkenlerge, hususan, diniy lider Ravil Gaynutdinge, Ali Vâçeslavoviç Polosinge ve Rusiyeniñ diger maneviy liderlerine, devlette islâmnıñ inkişafına büyük isse qoşqanları ve Qırım Rusiye cemaatçılığına integratsiya ceryanında Müftilikke destek köstergenleri içün teşekkürler bildirdi.

Bundan da ğayrı, Esadullah Bairov, Moskvadaki qırımtatar cemiyetine çeşit meselelerde yardım etkenleri içün, minnetdarlığını bildirdi ve: “Qırımtatarlar birlikte yaşağan millettir. Bu aqta defalarca aytılğan edi. Tarihımız devamında biz farqlı zorluqlardan keçtik, bugün ise kelecegimiz içün qasevet etmege sebebimiz yoq, çünki, birinciden, biz Vatanımızda yaşaymız, ekinciden, aqlarımız qorçalana, biz medeniyetimizni, ananelerimizni ve turmuşımıznı saqladıq. Bu pek müimdir. Biz tilimizni ğayıp etmedik ve onıñ ğayrıdan canlandırılması işinde ğayret kösteremiz. Diniy institumıznı ğayrıdan tikledik, milliy institutlarımıznı ğayrıdan tiklemege tırışamız. Kelecekke quvanç ile baqmalımız, balalarımızğa Vatanğa nisbeten sevgi aşlamalımız ve, eminim ki, kelecegimiz aydın olur”, – dep ayttı.

Malümat: “Ramazan çadırı” – Rusiye Federatsiyasınıñ Diniy idaresi ve Moskva akimiyetiniñ destegi ile Moskva musulmanları diniy idaresi tarafından teşkil etilgen er senelik medeniy –hayriye leyhasıdır. “Ramazan çadırı” leyhası çerçivesinde Rusiye milliy cumhuriyetleriniñ, yaqın ve uzaq tış memleketleriniñ aqşamları, elâl industriya, tögerek masalar, sağlıqları zayıf olğan insanlar ve saqat olğanlar, veteranlar, arbiyler içün içtimaiy programmalar, mahsus bala künleri ve diger tedbirler keçirile. Moskva şeerindeki “Ramazan çadırı” tedbiri oraza boyu devam etecek.

QMDİ MDT matbuat hızmeti