Moskvada hacılıq-2018 neticeleri çıqarıldı (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Четверг

29

июля

19
Зуль-хидждже
1442 | 2021
Утр.3:36
Вос.5:15
Обед.12:54
Пол.16:52
Веч.20:23
Ноч.22:03
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Moskvada hacılıq-2018 neticeleri çıqarıldı (FOTO)

Опубликовано:

RF Federatsiya Şurasında hacılıq-2018 neticeleri çıqarıldı ve kelecek senege olğan planlarğa bağışlanğan muşavere ötkerildi.
Körüşüv, RF Akimiyetiniñ diniy teşkilâtlar sualleri boyunca Komissiyanıñ vekili, SF Reisiniñ muavini İlyas Umahanovnıñ reberliginde müsulman diniy idareleri ve medeniy merkezler, federal icra akimiyetiniñ vekilleri ile birlikte keçirildi.
Muşavere iştirakçileri ögünde Qırım ve Sevastopol şeeri müsulmanları Diniy idaresiniñ hacılıqnıñ teşkil etilüvi boyunca tış alâqalar bölüginiñ reberi Artur Reşitov çıqışta bulundı. O, Qırım Müftisi haci Emirali Ablayev ve Qırım müsulmanları adından selâmlar yolladı ve Rusiye hacılıq missiyasına Qırım hacılarına 2018 senesi hacılıqnıñ teşkil etilüvinde destegi içün teşekkürler bildirdi.
Artur Reşitov: “Bu sene “AVN-Tur” hacılıq-operatorı Qırım müsulmanları içün ilk sefer mustaqil şekilde hacılıqnı teşkil etti. Umumen, iş muvafaqiyetli olıp keçti. Hacılıq-operatorınıñ işinde qıyınlıqlar peyda olmadı, bütün areketler mahsus nazirlikler ve teşkilâtçılar, hususan, Rusiye hacılıq missiyası ile keliştirilip yapıldı, bütün mehanizmler problemsiz çalıştı”, – dep ayttı.
Muşavere çerçivesinde iştirakçiler bir sıra müim qararlar aldı. Hususan, hacılıq-2019 teşkil etilüvinde hacılarnıñ vesiqalarını keçken seferge köre, daa erte toplamağa başlaycaqlar. Bundan da ğayrı, akkreditatsiyadan keçken hacılıq-operatorlarınıñ cedveli Rusiye Hacılıq-missiyasınıñ saytında yerleştirilecek. İştirakçiler, Rusiye hacılıq-missiyasınıñ reberi Magomed Gamzayevniñ teşebbüsine qol tuttılar, 2019 senesi hacılar içün sertifikatlar azırlanacaq.
Artur Reşitovnıñ sözlerine köre, bu müim qararlar insanlarnı qanundan tış çalışqan operatorlardan qorumaq içün qabul etildi.
Artur Reşitov, Qırım Müftisi ve Qırım ve Sevastopol şeeri müsulmanları Diniy idaresi adından RF Akimiyetiniñ diniy teşkilâtlar sualleri boyunca Komissiyasınıñ vekili İlyas Umahanov, Rusiye hacılıq-missiyasınıñ reberi Magomed Gamzayev, Rusiye hacılıq-missiyası reberiniñ muavini Omarashabov Kurbandibirge teşekkür mektübini yolladı, bundan da ğayrı, bahşış olaraq “Qadıasker defterleri” kitabını (Qırım hanlığı zamanından uquqiy vesiqalar) ediye etti.
2019 senesiniñ hacılığına bağışlanğan birinci toplaşuvnıñ keçirilüvi bu seneniñ dekabr ayına planlaştırıldı. Muşaverede, kelecek sene hacılarnı, turoperatorlar ve Rusiye aviaşirketleriniñ iştiragi ile çarter reysleriniñ teşkil etilüvi muzakere etilecek.

QMDİ matbuat hızmeti