Mordoviya paytahtında UİS müessiselerinde din erbaplarınıñ işi muzakere etildi (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Вторник

18

января

15
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:44
Вос.8:06
Обед.12:59
Пол.15:11
Веч.17:41
Ноч.19:03
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Mordoviya paytahtında UİS müessiselerinde din erbaplarınıñ işi muzakere etildi (FOTO)

Опубликовано:

Qırım Müftisiniñ yardımcısı, Qırım MDİ diniy teşkilâtlar ile iş alıp baruv bölüginiñ reberi Raim Ğafarov, Mordoviya Cumhuriyetiniñ paytahtı Saransk şeerinde olıp keçken, FSİN ve merkeziy musulmanlar diniy idareleriniñ işbirligi boyunca iş taqımınıñ keñleştirilgen muzakerde iştirak etti. Tedbir, İslâm medeniyeti, ilimi ve tasiline destek köstergen Fond tarafından İslâm medeniyeti merkezi ve İslâm tasili boyunca Şuranen işbirlikte teşkil etildi.

Cinaiy-icra etüv sistemasınıñ 2020 senesine qadar köntseptsiyası boyunca, mahküm etilgenlerniñ maneviy-ahlâqiy terbiyesinde, bundan da ğayrı,  azat olğan insanlarnen iş alıp baruvında,   diniy konfessiyalar potentsialınıñ daa faal qullanıluvı közde tutula. Fond faaliyetiniñ esas iş yöñelişlerinden biri – UİS müessiselerinde terrorizm ve ekstremizm ideologiyasına qarşı vazifesini eda etken musulman diniy teşkilâtlarına destek köstermektir. Al-azırda bu mesele,  İş taqımı tarafından işlep çıqarılğan ve musulman diniy idareleri tarafından tasdiqlanğan añlaşmalar çerçivesinde alıp barıla. Bu añlaşmalar mücibi, musulman din erbapları UİS müessiselerini muntazam sürette ziyaret etebileler. Mahküm etilgenlernen maneviy-ahlâqiy iş alıp barıla, maqsadı – qanun boyunca areket etüv tarzını terbiye etmek, qabaatnı añlamaq, İslâm dini etikası qaidelerine uyğun areket tarzını şekillendirmektir.

Raim Ğafarovnıñ sözlerine köre, FSİN ile olğan işbirlik, koloniyalarda bulunğanlarğa büyük destek köstermege imkân bere.

Raim Ğafarov: “Hatanı er kes yapabile, bazıda hatalarnıñ neticesi pek ağırdır. Maqsadımız – insanğa hatanı añlamağa yardım etmek ve onı doğru yolğa çağırmaqtır. Maneviy destek müim, bu meselede din erbaplarınıñ rolü ğayet büyüktir”, – dep ayttı.

İştirakçiler, FSİN vekilleri ve musulman din erbapları içün azırlanğan metodik qullanmalarnı muzakere etti. Musulman din erbapları arasından, UİS müessislerine barıp, ekstremizmge qarşı profilaktik işni alıp baracaq ekspertlerniñ azırlanuvı meselesi de baqıldı.

QMDİ matbuat hızmeti