"Milliy KMV inkişafı – milletniñ tili ve medeniyeti saqlanıluvınıñ temelidir", - QMPU-da keçirilgen konferentsiya (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Пн

24

января

21
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:40
Вос.8:01
Обед.13:00
Пол.15:18
Веч.17:50
Ноч.19:10
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

“Milliy KMV inkişafı – milletniñ tili ve medeniyeti saqlanıluvınıñ temelidir”, – QMPU-da keçirilgen konferentsiya (FOTO)

Опубликовано:

Qırım musulmanları Diniy İdaresiniñ informatsion-neşriyat bölüginiñ reberi Emir-Asan Ümerov, noyabr 22-de Qırım müendislik-pedagogika universitetinde keçirilgen, “Qırımda milliy kütleviy matbuat vastaları (KMV): tarihı, ananeleri, perspektivaları” II milliy-ameliy Konferentsiyasında iştirak etti. Konferentsiya devamında Emir-Asan Ümerov, Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev adından tedbir iştirakçilerine selâmlar yolladı, teşkilâtçılarğa teşekkürler bildirdi ve semereli çalışmalar tiledi.

Emir-Asan Ümerov: “Qırım musulmanları Diniy İdaresi, “Hidayet” gazetası ve “İkmet çoqrağı” mecmuasınıñ tesisçisidir. Mezkür neşirler rus ve qırımtatar tilinde çıqa. Qırım Müftiligi milliy degerliklerniñ populârlaştırıluvı içün çalışa ve ileride de bu yönelişni devam etecek”, dep ayttı.

Bundan da ğayrı, Emir-Asanov Ümerov, Qırım müendislik- pedagogika universitetiniñ Qırımtatar filologiyası, tarihı ve Qırım etnoslarınıñ medeniyeti İlmiy-tedqiqat İnstitutı ile işbirlikte qırımtatar tilini edebiy normağa ketirmek teklifinen bulundı.

Konferentsiya çerçivesinde, iştirakçiler maruzalarnı diñledi ve milliy KMV ait olğan bir sıra meselelerni muzakere ettiler. Bu cümleden, neşirlerniñ populârlaştırıluvı, tirajlarnıñ arttırıluvı, oquyıcılarnıñ diqqatını celp etilüvi, tele- ve radioyayınlarında milliy yayın efir vaqıtınıñ arttırıluvı, milliy neşirlerde çalışqan jurnalistlerge destek kösterüv ve statuslarınıñ yükseltilüvi, milletlerara dostane munasebetlerniñ pekitilüvi, Qırım etnik neşirleriniñ inkişafı içün yañı şekillerniñ qıdırıluvı ve darqatıluvı kibi mevzular muzakere etildi.

QMDİ matbuat hızmeti