Kalga-Sultan devletniñ qoruvı astında! - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Вторник

18

января

15
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:44
Вос.8:06
Обед.12:59
Пол.15:11
Веч.17:41
Ноч.19:03
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Kalga-Sultan devletniñ qoruvı astında!

Опубликовано:

Qırım Cumhuriyeti ve Sevastopol şeeri musulmanlarınıñ diniy idaresi büyük içtimaiy rezonansqa sebep olğan evelleri Qalga Sultan sarayı yerleşken topraqta qurucılıq işleriniñ alıp barılması meselesinen alâqadar olğanını bildire. Qırım Müftiligi şu qurucılıqnıñ toqtatılması içün kerekli işlevlerni yapqanını bildire. Mezkür topraq Aqmescit ş., Vorovskiy soqağında yerleşe.

Bundan evel Qırım Müftiligi tarihiy mekânda yerleşken topraq damartası saibinen bir qaç kere körüşüvler keçirip, şu meselenen alâqadar nasıl areket etilecegini muzakere etti. Çünki alıp barılğan qurucılıq işleri Rusiye Federatsiyasınıñ medeniy mirasnı saqlav aqqındaki qanunğa ters kelip, mümkün degildir.

Hatırlatamız ki, 2017 senesiniñ küzünde arheologik qazma işleri keçirildi. Olarğa binayen, topraq Qırım Cumhuriyetiniñ medeniy mirasnı saqlav boyunca devlet komiteti tarafından Arheologik abideler cedveline kirsetildi ve devlet tarafından imaye etile. Bundan sebep mezkür topraqta er angi bir qurucılıq işleriniñ keçirilüvi yasaqtır. Onıñ içün şeer akimiyeti mahkemege muracaat etti, mahkeme ise, öz nevbetinde, qurucılıq işlerini keçirmege yasaq etti.

Qırım Müftiligi mezkür meseleniñ çezilmesi içün Qırım Cumhuriyetiniñ devlet akimiyeti organlarına muracaatlarını yolladı.

Qırım Müftiligi işbu meseleniñ tamamen çezileceginden emindir, çünki şu topraqta çoqyıllıq davanıñ noqtasını qoyacaq büyük miqyaslı arheologik taqiqatlarnıñ keçirilüvi planlaştırıla.

Qırımda farqlı din ve millet vekilleri yaşay. Evel-ezelden Qırımda yaşağan milletler barışıqlıq ve dostane munasebetler içinde yaşap keldi. Soñki beş yıl içinde Qırım Rusiye Federatsiyasınıñ terkibine kirip, daa bir kere bütün dünyağa barışıqlıq ve dostane munasebetlerniñ misalini kösterdi. İleride de aynı böyle olacağından eminmiz!

Qayd: Qalga Sultan külliyesi Aqmescit şeerinde, Salğır özeni vadiysinde, künümizdeki Vorovskiy soqağında yerleşe edi. Bunı orta asırlar seyahatçısı Evliya Çelebiniñ yazıları, meşur “Oçerki Krıma” kitabınıñ müellifi Yevgeniy Markovnıñ qaydları, bundan da ğayrı, taqiqatçı Dübua de Monpereniñ işleri tasdıqlay. Atta, de Monpere öz tedqiqatlarına esaslanıp, Qalga Sultannıñ sarayı yerleşken yerni köstergen haritanı bile işlep çıqarğan edi (Dubois de Montpereux F. Voyage autour du Caucase, chez les Tcherkesses et les Abkhases, en Georgie, en Armenie, en Crimee: A 6 v.- Paris, 1843,-V, 6).

QMDİ matbuat hızmeti