Islâm Terek rayonınıñ köyünde cami qurulacaq (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Суббота

22

января

19
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:42
Вос.8:03
Обед.13:00
Пол.15:15
Веч.17:47
Ноч.19:08
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Islâm Terek rayonınıñ köyünde cami qurulacaq (FOTO)

Опубликовано:

İslâm Terek rayonınıñ Babenkovo (Essen Eli) köyünde, cami qurulacaq yerde temel qoyuluvınıñ tantanalı merasimi olıp keçti. Tedbirde Qırım Müftisiniñ muavini Ayder İsmailov iştirak etti.

Essen Eli köyüniñ musulman sakinleri, 30 yıl devamında topraqnıñ ayırıluvı içün ğayret kösterdiler.. Qararnıñ qabul etilüvi ep sozulğan. Yerli faaliyetçiler ve din cemiyetiniñ azaları, Qırım musulmanları Diniy İdaresiniñ destegi ile vesiqalarnı resmiyleştirdi, cami qurucılığı içün ruhset berildi ve kelecekte qurulacaq caminiñ temeli qoyuldı.

Cami 250-300 insannı sığdırabilecek. Qurucılıq, yerli musulmanlar ve qomşu köylerdeki sakinlerniñ sadaqalarına keçirilmekte. Mında cuma namazına Kipçak (Kriniçki) ve Nayman (Abrikosovka) qomşu köyleriniñ musulmanları kelecek.

Cami yanında,  İslâm  dini esasları ve qırımtatar tili kursları açmaq közde tutula.

Müfti muavini Ayder İsmailov: “Balalar maneviy qıymetlerni daa teren añlaycaq. Bu degerlikler – medeniyetimizniñ, umumen, seadetniñ, Qırımnıñ bereketli topraqlarında muabbetlik ve eyilikniñ temelidir”, dep qayd etti.

Temel qoyuluvından evel qurban çalındı.  Ayder İsmailov dua oqudı ve toplanğanlarnı bu quvançlı, çoq beklenilgen vaqianen hayırladı.

Tedbir yerli sakinler ve musafirler içün ziyafet yekünlendi.

QMDİ matbuat hızmeti