"Hayrunissa" -  "Alicenap hanım" (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Пн

26

июля

16
Зуль-хидждже
1442 | 2021
Утр.3:31
Вос.5:12
Обед.12:54
Пол.16:53
Веч.20:27
Ноч.22:08
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

“Hayrunissa” –  “Alicenap hanım” (FOTO)

Опубликовано:

Aqmescit şeerinde “Hayrunissa” adlı IV Bütünqırım islâm intellektual yarışınıñ neticeleri çıqarıldı.  Tedbirde, Qırım müsulmanları Diniy İdaresiniñ “Faydalı ilim” diniy maarif leyhasınıñ talebeleri iştirak etti.

Yarışqa qadınlar Qırımnıñ çeşit bölgelerinden toplandı.  Kendi kursını ve ocasını taqdim eterek, 17 iştirakçi Qurandan ayetlerni ezberden ayttılar, aqide ve fıqıh boyunca testlerden keçtiler, peyğamberlerniñ hayatları ile bağlı olğan suallerge cevap berdiler, qırımtatarlarnıñ medeniyeti, tarihı ve urf-adetleri ile bağlı malümatnen paylaştılar.

Yarış 4 basamaqtan ibaret edi. Bilgi seviyesine, “Faydalı ilim” leyhasınıñ ocaları ve QMDİ din ocalarından tertip etilgen jüri qıymet kesti.

Neticede, yarış ğalibi olaraq Niyara Mamutova tanıldı. Ekinci yerni – Fevziye Abibulayeva, üçünci yerni ise – Fatime Asanova qazandılar.  Hanımlar qıymetli bahşişlar ile taqdirlendi.

“Faydalı ilim” leyhasınıñ reberi Zeyneb Bairova, mezkür yarış, ep yañı iştirakçilerniñ adlarını belli etkenini ve yarış coğrafiyasını keñişleterek, Qırımnıñ eñ uzaq qısımlarından da davet etkenleri aqqında ikâye etti.

Teşkilâtçılar, qadın-qızlarnı hayırlap, diniy tedbirlerde ğayet faal olğanları ve dinni ögrenip, digerler ile de paylaşmaq ğayret etkenleri içün teşekkürler bildirdi.

QMDİ MDT matbat merkezi