"Halq medresesi" işini devam ete (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Пн

24

января

21
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:40
Вос.8:01
Обед.13:00
Пол.15:18
Веч.17:50
Ноч.19:10
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

“Halq medresesi” işini devam ete (FOTO)

Опубликовано:

Cürçi qasabasında, Qırım ve Sevastopol şeeri musulmanları diniy idaresiniñ “Halq medresesi” leyhası çerçivesinde nevbetteki ders olıp keçti.

Umumen, Cürçi rayonında “Halq medresesi”ne 25 insan qatnay. Esasen, 40 yaşını keçken rayon köyleriniñ sakinleridir.

Keçirilgen derste, İslâm uquqı magistri Ayder İsmailov, namaz qılınuvı boyunca ögretüv dersini keçirdi. İslâm ilâhiyatı magistri Raim Ğafarov, İslâm dini baqışında qırımtatar milletiniñ urf-adetleri aqqında ikâye etti.

Al-azırda “Halq medresesi” Bağçasaray, Aqşeyh, Saq rayonlarında ve Kezlev şeerinde açıldı. İleride ise Qırımnıñ bütün rayonlarını qaplap almağa közde tutula.

 Aqmescitte “Halq medresesi” dersleri, 2019 senesi yanvar ayında başlap, “Seit-Settar” külliyesinde keçirile. 50 ve 30 insandan ibaret olğan eki bölük çarşenbe ve cumaaqşamı künleri oquy. “Halq medresesi”ne 15 yaşını keçken yigiitler ve  erkekler qatnay.

“Halq medrese”si kursınıñ programmasına, İslâm dini esaslarınıñ tolu kursı, arap elifbesi ve Quran oquvı, diniy merasimler ve qırımtatar milliy adetleriniñ ögrenilüvi kirmekte. Dersler bedava, qırımtatar tilinde keçirilmekte.

“Halq medresesi” leyhasınıñ maqsadı – ileride, camilerde faaliyet köstere ve İslâm dini esasları boyunca dersler alıp barabilecek din saasındaki mütehassıslarnı azırlamaqtır.

Oquvını yekünlegen mezunlarğa, diniy faaliyetni alıp barmağa aqqını tasdiqlaycaq sertifikat berilecek.

QMDİ matbuat hızmeti