Dünya müsulmanları Ramazan orazasını tutıp başladı (shema) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Вс

05

апреля

12
Шабан
1441 | 2020
Утр.4:45
Вос.6:05
Обед.12:50
Пол.16:24
Веч.19:26
Ноч.20:46
Времена намазов
Календари 2020г

Намаз

Dünya müsulmanları Ramazan orazasını tutıp başladı (shema)

Опубликовано:

Bu sene Ramazan ayı mayıs 16 künü başlandı. Ramazan ayı 30 kün devam etecek. Demek, orazanıñ soñki künü iyünniñ 14 tüşe, Oraza bayramınıñ birinci künü ise – iyünniñ 15-dir. Bu künler Şeriat qaidelerine köre, belgilengendir. Ramazan ayı kökte ay körüngen kününden başlana. Bundan da ğayrı, 1966 senesinden başlap, farqlı konferentsiyalarda, ilmiy forumlar ve kongresslerde defalarca qayd etilgeni kibi, vaqıt farqı esaplanmaycaq. Ramazan dünyanıñ er angi noqtasından ay körüngeninen başlana.

Yañı ay mayısnıñ 15 – mayısnıñ 16-sına avuşqan gecesi körügen edi. Birinci olıp onı cenübiy amerikalı qıtasınıñ sakinleri kördi. Olarda ay körüngende, Londrada saat 00:20, Berlinde 01:20, İstambulda 02:30, Mekkede ise saat 02:20 olğandır. Yani bu devletlerniñ müsulmanları Cenübiy Amerikada ay artıq körüngeni aqqında malümatnı suhurdan evel aldılar. Bu ise Oraza mayısnıñ 16-sında başlanğanınıñ köstergiçi oldı.

Böyleliknen, bir sıra müsulman devletleri Cenübiy Amerikada ay körüngenini köz ögüne alıp, Orazanı mayısnıñ 16-sından başlap tutmaq kerek ediler. Peyğamberniñ (s.a.s.): “Orazanı ay körüngeninen başlañız, bayramnı ise ay körüngeninen (Şevval ayı) qayd etiñiz” hadisi ve Hakimniñ yollağan hadisine köre, Peyğamber (s.a.s.) sahradan kelgen bedeviyniñ yañı aynı körgeni aqqında sözlerine esaslanıp, orazanıñ başlanğanını ilân etti.

Buña esaslanıp, Oraza mayısnıñ 17-sinde başlanğanı aqqında fikirler yañlış ve Qırım müsulmanları arasında fitnelerge yol aça. Müsulmanlar öz regionlarında çalışqan Diniy idareleriniñ qararlarına uymalılar. Diniy idarelerniñ fetva çıqarmaq aqqı bar. Çetelden kelgen anonim telefon ağlarına esaslanmaq mümkün degildir. Bu al müsulmanlarnıñ birligini bozabile.

QMDİ matbuat hızmeti