Büyük Onlar qasabasında Qırımda İslâm tarihı ve Qırım hanlığınıñ tarihı boyunca yarış keçirildi (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Четверг

27

января

24
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:38
Вос.7:58
Обед.13:01
Пол.15:21
Веч.17:54
Ноч.19:14
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Büyük Onlar qasabasında Qırımda İslâm tarihı ve Qırım hanlığınıñ tarihı boyunca yarış keçirildi (FOTO)

Опубликовано:

Qurman rayonınıñ Büyük Onlar qasabasında Qurman, Aqmescit ve Canköy rayonından kelgen talebeler ve ocalar arasında “İslâm dünyasınıñ tarihı ve Qırım hanlarınıñ tarihı” boyunca yarış keçirildi.

Yarış Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayevniñ destegi ile keçirile. Onıñ maqsadı – talebelerniñ tarihiy añını saqlamaq ve şekillendirmek, olarnıñ intellektual derecesini yükseltmek ve medeniy-tarihiy mirasqa nisbeten ürmet aşlamaqtır.

Yarışnıñ müellifi ve teşkilâtçısı – Reşat Osmanovdır. Yarış beşinci kere keçirile. Büyük Onlar qasabasınıñ mektebinde ötkerilgen yarışta 100 insan iştirak etti.

Jüri terkibine Qırım Müftisiniñ muavini Raim Ğafarov, QMDİ diniy tedbirlerniñ teşkil etilüvi bölüginiñ reberi Zenife Ablayeva, Büyük Onlar qasabasınıñ baş imamı Emil Mustafayev, Büyük Onlar qasabasınıñ №1 gimnaziyanıñ müdiri Ruslan Zakiryayev, Qurman rayonınıñ tasil idaresiniñ reberi Yelena Movçan ve Qurman rayonınıñ usulşınası Mayre Suleymanova kirdiler.

Raim Ğafarov yarış iştirakçilerini Qırım Müftisi adından selâmladı. O, teşkilâtçılar ve yarışnı teşkil etmege yardım etken er kesge teşekkürler bildirdi.

Raim Ğafarov: “Bizde asırlar devamında şekillengen adetler bar ve olarnı biz yaş nesillerge yetiştirmek kerekmiz. Biz kendimizni ve biri-birimizni bilmelimiz. Böyle tedbirler ise, bizge bunı yapmağa yardım ete”, – dedi.

Yarış 4 testten ibaret oldı: 2 test İslâm tarihı, daa 2 test ise, Qırım hanlığınıñ tarihınen alâqalı edi. Vazifelerniñ neticesinde 10 eñ bilgili iştirakçı finalğa çıqtı ve birinci yer içün yarıştı. Böylece, ocalar arasında birincilikni Aqmescit rayonınıñ Dobroye köyü tarih ocası Ali Seytmemetov aldı. Talebeler arasında ise, Dobroye köyüniñ talebesi Edem Baybuyev ğalip çıqtı. Yarış ğaliplerine qıymetli bahşışlar berildi, yarışta faal iştirak etkenler de diqqatsız qalmadı, olarğa da ediyeler berildi.

Teşkilâtçılar ileride de yarışnı keçirmege niyetlengenlerini bildirdi.

QMDİ matbuat hızmeti