"Büllür" 3 yaşında! (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Пн

24

января

21
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:40
Вос.8:01
Обед.13:00
Пол.15:18
Веч.17:50
Ноч.19:10
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

“Büllür” 3 yaşında! (FOTO)

Опубликовано:

Qırım ve Sevastopol şeeri musulmanları Diniy İdaresiniñ “Büllür” Qırım musulman qadınlarınıñ cemaat Birleşmesi 3 yılını qayd etti. Bayram tedbiri Bağçasaray rayonınıñ güzel manzaralı köşeleriniñ birisinde olıp keçti.

Qadınlar teşkilâtı farqlı saalarda çalışqan qadınlarnı bir arada topladı. Hususan, hayriye aktsiyaları, İslâm maarifi, qırımtatar medeniyeti ve tiline destek kösterici leyhalardır.

Birleşmeniñ reberi Niyara Canbazovanıñ sözlerine köre, qadınlar birleşmesiniñ faaliyeti farqlı programmalardan ibaret.

Niyara Canbazova: “Bu, belli bir mevzuğa bağışlanğan seminarlar ve musulman qadınlarınıñ körüşüvleri, internat ve qartlar eviniñ sakinlerine yardım, bayram tedbirleri ve ekskursiyalarnıñ teşkil etilüvi, bundan da ğayrı, çoqbalalı ve muhtac qorantalardan, yetim olğan balalarnı mektepke azırlav, Ramazan ayında iftarlarnıñ teşkil etilüvi, Qurban ve Oraza bayramınıñ keçirilüvi, “Eyilik kervanı” hayriye aktsiyası (urba, ev tehnikasınıñ qabul etilüvi ve olarnıñ ihtiyac olğan qorantalarğa darqatıluvı). Daimiy sayılğan “Musulman qadını tarafından yapılğan eyilik” aktsiyası çerçivesinde, camilerniñ qurucılığı ve tamir etilüvi içün hayriye paraları toplanıla. Bundan da ğayrı, “Allahnıñ incisi” aktsiyası çerçivesinde musulman qadınlarını güzelleştirmek içün tedbirler keçirile. Eñ büyük ve müim leyhalardan biri “Musulman qadınlarnıñ liderlik mektebi” oldı. Mında tek Qırımdan degil de, Rusiyeniñ farqlı regionlarından qadınlar kelmekte”, – dep ayttı.

“Büllür” birleşmesiniñ üç yıllığına bağışlanğan tedbirni “Emanet” bala icadiy gruppasınıñ iştirakçileri yaraştırdı. Bundan da ğayrı, “Hicab” tükânı teşkil etken bala urbasınıñ kollektsiyası taqdim etildi.

“Büllür” – kendilerini eyileştirmege ve dünyanı güzelleştirmege istegen qadınlar birleşmesidir. Büyük ve dost munasebetini pekitken teşkilâtnıñ azası er bir musulman qadını olabile.

QMDİ matbuat hızmeti