Boşkortostan Müftiyatı 100-yıllığını qayd etti - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Вторник

19

октября

13
Ребиу'ль-эвель
1443 | 2021
Утр.5:38
Вос.6:54
Обед.12:33
Пол.15:23
Веч.18:01
Ноч.19:17
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Boşkortostan Müftiyatı 100-yıllığını qayd etti

Опубликовано:

Ufada Boşkortostan diniy idaresiniñ 100-yıllığına bağışlanğan tantanalı tedbirler olıp keçti. Qırım musulmanları diniy idaresi ve şahsen Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayevniñ adından cumhuriyetniñ müftiligini Qırım Müftisiniñ yardımcısı, QMDİ diniy teşkilâtlar ile işbirlik bölüginiñ reberi Raim Gafarov hayırladı. Bundan da ğayrı, o, Boşkortostan diniy erbaplarını rusiyeli ülemleriniñ alman-faşist işğalcilerine qarşı fetvanıñ 75-yıllığı ve Maryam Sultanova adına medreseniñ 20-yıllığınen hayırladı.
Hayırlav sözlerinde Raim Gafarov din erbaplarınıñ er bir saada, hususan ahlâq ve insanniyetlik saasında büyük işlerini qayd etti.
“Eminim ki, Riza Fahretdin, İsmail Gasprinskiy ve diger alimlerimiz bizni parlaq kelecegimiz içün çalışqan insanlar olaraq körmege istegendirler. Din erbaplarınıñ rolü ğayet büyük, hususan insaniyetlik ve ahlâq saasında”, – dep ayttı Raim Gafarov.
O diniy idarelerniñ yabancı radikal diniy aqıntılar ile küreşiniñ büyük emiyetini qayd etti ve Başkurdistan Müftiligine teşekkürlerini bildirdi.
“Biz Qırım musulmanları pek ağır vaqıtlarnı keçtik, bizni arbiy birleşmelerge kirip, Vetanımıznı terk etmege çağıra ediler. Amma ilk evelâ Müftimizniñ büyük işi sayesinde milletimiz birleşti, bu qıyın vaqıtlarnı biz eñ güzel şekilde keçtik. Keliñiz Allahqa dua etip, bizim toprağımız, balalarımıznı cenkten, qazalardan saqlamasını sorayıq. Allah sizden razı olsun”, – dep ayttı Raim Gafarov.
Boşkortostan musulmanları diniy idaresi 100 yıl evel 1917 senesi inqilâp vaziyetinde meydanğa ketirildi. 1936 senesi basqılar zamamında Müftilik yoq etildi. 1992 senesi ise o ğayrıdan tiklenildi.

QMDİ MDT matbuat hızmeti