Bağçasarayda "Terciman" gazetasınıñ 135-yıllığı qayd etildi - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Вс

26

сентября

19
Сефер 
1443 | 2021
Утр.5:09
Вос.6:25
Обед.12:39
Пол.15:54
Веч.18:43
Ноч.19:59
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Bağçasarayda “Terciman” gazetasınıñ 135-yıllığı qayd etildi

Опубликовано:

Qırım Müftisiniñ muavini Esadullah Bairov türk dünyasındaki eñ meşur “Terciman” gazetasınıñ 135-yıllığına bağışlanğan tedbirde iştirak etti. Tedbir teşkilâtçıları İsmail Gasprinskiy adına memorial müzeyi GBU RK “Bağçasaray tarihiy-medeniy ve arheologik müzey-qoruq” ve Qırım müendislik ve pedagogika universitetiniñ qırımtatar edebiyatı ve jurnalistika fakültetidir. “Terciman” gazetasınıñ birinci adımları, neşirde köterilgen mevzular, olarnıñ populârlığı, zemaneviy zamanda publitsistik ve ilmiy edebiyatnıñ inkişafı mevzusında maruzalar oquldı.

“Ğayelerimiz pek çoq. Bugünki künde bir sıra devlet leyhaları ve sımarışları bar. Amma biz kendi menbaamız aqqında unutmamalımız. “Terciman” gazetasınıñ tarihına baqsaq, bilemiz ki, Gasprinskiy, dergini populârlaştırmaq içün yardımcılarnı celp etken edi. Bu işte gazetağa destek köstergen farqlı fondlar, vaqıflar iştirak etkendir. Bugünki künümizge baqsaq, ziyalılarğa destek bermege azır  olğan bir qaç fondnı bilemiz ve bu işte qol tutacaq yaşlar da bar. Qırım Müftiliginiñ teşebbüsinen meydanğa ketirilgen qırımtatar halqı Şurası öz esas yöñelişlerinden biri olaraq aynı müim esnaslarnıñ maddiy destegini seçip aldı”, – dep ayttı Esadullah Bairov.

Aprel 10 künü 1883 senesi “Terciman” gazetasınıñ birinci sanı dünya yüzüni kördi. O, Bağçasarayda belli maarif İsmail Gasprinskiy tarafından neşir etilgen. 30 yıl devamında “Terciman” Rusiyedeki türk dünyasınıñ yekâne basma neşiri olıp,  XIX soñu – XX as. başında siyasiy, içtimaiy, medeniy ve iqtisadiy ayatnı obyektiv olaraq aydınlatqandır.