Aqyarda İsmail Gasprinskiyniñ 166 yıllığına bağışlanğan konferentsiya teşkil etildi (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Среда

27

октября

21
Ребиу'ль-эвель
1443 | 2021
Утр.5:48
Вос.7:05
Обед.12:32
Пол.15:13
Веч.17:48
Ноч.19:06
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Aqyarda İsmail Gasprinskiyniñ 166 yıllığına bağışlanğan konferentsiya teşkil etildi (FOTO)

Опубликовано:

Bu künleri Aqyarda “İsmail Gasprinskiyniñ maarif faaliyeti ve Rusiyeniñ müsülman alemi” serlevası altında  Halqara ilmiy-ameliy konferentsiya ötkerile.

 Konferentsiyada iştirak etmek içün, Rusiye Federatsiyası subyektleriniñ, Aqrusiye, Estoniya, Poloniya, Litvaniya, Romaniya ve Türkiye kibi Cumhuriyetlerniñ diniy vekilleri, bundan ğayrı, Rusiye, Türkiye, Özbekistan ve Azerbaycan alimleri teşrif buyurdılar.

Forumda RF Devlet Dumasınıñ deputatı Ruslan Balbek, RF Prezidenti yanında milletlerara munasebetleri boyunca Şuranıñ azası Eskender Belâlov, QC milletlerara munasebetleri ve sürgün etilgen grajdanlarnıñ işleri boyunca Devlet komitetiniñ reis muavini Yuriy Kosmınin iştirak eteler. Tedbir duanen başlandı.

Musafir ve iştirakçilerni Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev selâmlap, İslâm dini ve Peyğamberimizniñ (s.a.v) yolu ne qadar güzel olğanını köstermek içün küç ve ğayretlerini ayamamağa rica etti.

“Bugün de bugün Gasprinskiyniñ ğayeleri er zamandan daa da aktualdir. Onıñ insanlarğa aşlağan insanseverlik çizgisi ilmiy ve edebiy eserlerinde is etile. Dünya öyle deñişti ki, Rusiyeniñ müsülman ümmeti ne içündir öz-özüni aqlamaq zorunda qaldı. İslâm  terrorizm degil, dep añlatmağa mecburmız. Lâkin bunı yapmamaq kerekmiz, ayatımıznıñ misalinde İslâmnıñ güzelligini numayış etmelimiz. Rusiye Prezidenti qayd etkeni kibi, Qırımda İslâm dini çoq asırlıq tarihqa saiptir, İslâm dini Rusiyede esas dinlerden biridir, biz epimiz onıñ inkişafı içün şaraitler yaratmalımız”, – dedi Müfti.

Bundan ğayrı, Peyğamberimizniñ (s.a.v) yolundan çevirmeyip, “ehli sunna vel cema” temellerinde qaviy turıp, cemaatnı şaşmalatqan aqıntılardan uzaq turmağa çağırdı.

QMDİ MDT matbuat hızmeti