Aqmescitteki Kalga-sultan kompleksiniñ yerinde sensatsion tapılma (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Вторник

19

октября

13
Ребиу'ль-эвель
1443 | 2021
Утр.5:38
Вос.6:54
Обед.12:33
Пол.15:23
Веч.18:01
Ноч.19:17
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Aqmescitteki Kalga-sultan kompleksiniñ yerinde sensatsion tapılma (FOTO)

Опубликовано:

Aqmescitteki Vorovskogo soqağında Neapol Skifskiy eteginde arheologlar qadimiy müendislik kommunikatsiyalarnı taptılar. Alimlerniñ fikirince, bu handan soñ akimiyette ekinci dereceni alğan Kalga-sultan sarayınıñ qalımtılarıdır.

Qazılıp çıqılğan topraq damartalarınıñ birisinde keramik suv ağı borusı tapıldı. Alimler boru bu yerde saray yerleşkeni zamanına ait olğanında eminler. Olarnıñ fikirince, o hanlarnıñ aşhanesi ya da şimdi de çalışqan qaya tübündeki çeşmege aittir.

Qırım müendislik ve pedagogika universitetiniñ tarih kafedrasınıñ müdiri Emil Seydaliyevniñ sözlerine köre, işler eki kün evel başlandı, amma artıq büyük neticeler bar.

“Biz eki kün devamında çalışamız, amma artıq medeniy qatnıñ tapılmasınen maqtana bilemiz. Qurucılıq keramikasınıñ parçaları da bar: kiramet, boru, ev eşyaları, savutlarnıñ qısımlarını taptıq. Hanlıq zamanına ait aqça da tapıldı”, — dep ayttı Emil Seydaliyev.

Qırım Müftisiniñ muavini Ayder İsmailov qayd etti ki, Qırım Müftiligi 10 yıl devamında bu yerde arheologik işlerniñ keçirilmesi içün şefaat etip, topraqnıñ medeniy-tarihiy miras olaraq saqlanıp qalması içün küreşken edi, amma ricalarnı bir kimse eşitmedi. Tek 2014 senesinden soñ kerçek adımlar atıldı.

“2000 ss. bizge bu topraqta Cuma caminiñ qurulmasını teklif etken ediler, amma mında tarihiy qalımtı olğanı içün Müftiylik teklifni red etip, başqa topraq damartasını aldı. Mında kompleks, Mengli Geray zamanında qurulğan cami bar edi. Ebet, biz bu topraqnı balansımızğa almağa isteymiz, çünki mında ibadet merkezi yerleşken edi. Bu qırımtatarlar ve diger milletlerniñ mirasıdır. Bu Qırım, asılında bütün Rusiyeniñ qıymetli tarihiy merkezidir”, — dep qayd etti Ayder İsmailov. Bundan da ğayrı, o, Ruslan Balbekke arheologik işlerni o qadar faal yapmağa imkânı içün teşekkürlerini bildirdi.

Devlet Dumasınıñ mebüsi Ruslan Baalbek ise qayd etti ki, bugünki künden başlap, topraqnı qorumaq içün bütün kerekli vesiqalar azırlanacaq. Onıñ sözlerine köre, esas iş merkez medeniy miras obyektlerniñ saqlanılması cedveline kirsetilgen soñ başlanacaq.

Büyük tapıluvnı Kırım arheologiya institutnıñ direktorı Vadim Maykov da tafsir eti. “Qat pek qarırşıq, amma anda endi qıymetli şeyler tapıla. Olar XVII- XVIII asırnıñ başına aittir, yani saray daa turğanı vaqıtına. Onıñ içün biz merkezni cedvelge qoyacamız. Bunıñ yolu zaten belli. Qazma işlerniñ neticelerini medeniy miras Devlet Komitetine taqdim etecemiz”, — dep ayttı Maykov.

Kalga- Qırım hanlığında handan son akimiyette ekiminci insandır.

Qırım MDİ MDT matbuat hızmeti