Aqmescitte Qurban bayramı qayd etildi (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Суббота

27

ноября

22
Ребиу'ль-ахир
1443 | 2021
Утр.6:24
Вос.7:47
Обед.12:36
Пол.14:46
Веч.17:15
Ноч.18:38
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Aqmescitte Qurban bayramı qayd etildi (FOTO)

Опубликовано:

Aqmescitte Qurban müsulman diniy bayramı qayd etildi. Trenöva adına parkqa beş biñden ziyade insan keldi. Olar yaqınları, soy-sopları, tuvğanları ile birlikte bayram müitine daldı. Tedbir teşkilâtçıları – Qırım müsulmanları Diniy idaresi, Milletlerara Devlet komiteti ve şeer memuriyetidir. Müsafilerni Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev hayırladı.

Müfti: “Epimizge barışıq içinde yaşamağa tileyim, er evde bereket, tuvğan topraqlarımızda seadet olsun,  Qırım sakinlerine ise barışıq ve biri-birine nisbeten ürmet ile yanaşmağa tileyim. Bilemiz ki, bugün bizim yolumızğa menfiy baqqanlar, diger yolnıñ tarafdarları bar, biz daima olarğa qol uzatmağa azırmız. Barışıq –  raatlıq içündir. Qadınlarımız, analarımız ve tatalarımız keder, közyaş  bilmesin. Biz Vetanımızda yaşaymız ve epimiz toprağımıznıñ güllenmesi içün qollarımızdan kelgenini yapmalımız”, – dep ayttı.

Kontsert yaş oyuncılar ve bala icadiy taqımlarınıñ çıqışları ile başlandı. Küçük artistler qırımtatar milliy oyunlarını, Qırım müsulmanları Diniy idaresiniñ “Emanet” studiyasınıñ iştirakçileri ise ilâhilerni icra ettiler. Zera Kencikayeva ve Bekir Adilov seyircilerni yırları ile quvandırdılar. Qırım paytahtında Qurban bayramı er sene qayd etile. Mında yarımadanıñ farqlı köşelerinden musafirler, ameliy sanat ustaları toplana. Ustalar öz işlerini mahsus yarmalıqlarda taqdim eteler. Bundan da ğayrı, qırımtatar ve rus tilinde diniy ve edebiy kitaplar taqdim etildi.

Qırım Müftisiniñ muavini Ayder İsmailovnıñ sözlerine köre, Qurban bayramınıñ qayd etilüvi müsulmanlar içün çoq müimdir.

Ayder İsmailov: “Bayram keyfni kötere, ilham bere, insanlarnıñ yüreklerine güzel duyğular bağışlay. Bu keyfni biz kelecek nesillerge yetkizdirmek kerekmiz”, – dep ayttı.

Kelgen musafirlerini lezzetli pilâv ile siyladılar.

Bayram aqşamğa qadar devam etti. Kelgenlerni belli qırımtatar “Qırım” folklor ansambliniñ artistleri, “Haytarma” Qırımtatar yır-oyun ansambliniñ solistleri, Qırımtatar akademik-muzıkalı drama teatriniñ artistleri çıqışları ile quvandırdılar.

Qurban bayramı dört kün qayd etile.  Müsulmanlar tuvğanlarnı, qartlarnı ziyaret ete, balalarğa bahşış bere, mezarlıqlarnı ziyaret ete, dualar. Allahqa yapılğan duada – barışıqnı saqlamaq, er bir yürekke iman nurını saçmaq, ümüt bermek ve sevgi, merhametni bağışlamaq kibi bir tilek mevcut.

Bugün, yarın, asırlar devamında…

 QMDİ matbuat hızmeti