Aqmescitte Qırım müsulmanları Dniy idaresiniñ iştiraginen seminar olıp keçti (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Четверг

09

июля

18
Зуль-къаде
1441 | 2020
Утр.3:04
Вос.4:56
Обед.12:53
Пол.16:56
Веч.20:40
Ноч.22:32
Времена намазов
Календари 2020г

Намаз

Aqmescitte Qırım müsulmanları Dniy idaresiniñ iştiraginen seminar olıp keçti (FOTO)

Опубликовано:

Aqmescitte “Müsulmanlar içün ruhiy meslâat: nazariye ve amelât temelleri” mevzusında bir sıra ilmiy-ameliy seminarlar keçirile.

Seminarlar Qırımda “Müsulmanlarğa ruhiy destek Birleşmesi” NKO açıluvı çerçivesinde ötkerile.

Seminarlar çerçivesinde “Diniy ekstremizmniñ  ruhiy sebepleri ve profilaktikası”, “Destruktiv teşkilâtlarnıñ hususiyetleri. Tesiriniñ usulı”, “Destruktiv teşkilâtlarğa oğrağan qorantalarğa ruhiy destek” ve diger mevzularda maruzalar oquldı.

NKO “Müsulmanlarğa ruhiy destek” Birleşmesiniñ reisi Ölga Pavlovanıñ sözlerine köre, bu kibi seminarlar ruhiyatçılar, FSİN hadimleri, imamlar, medrese ocaları ve, umumen, müsulmanlarğa ruhiy meslâat köstergen ve diniy ekstremizm ile bağlı olğan insanlar içün keçirile. Ölga Pavlova:  “Bu işimizniñ müim bir qısımı, işimiz ise Rusiye Federatsiyasında  maneviy havsızlıq, dinlerara barışıq ile bağlıdır”,- dep ayttı.

“Dialog” (Kazan ş.) adlı İnformatsion-meslâat merkeziniñ mütehassısları ekstremistik maqaleler boyunca apske alınğan insanlar, olarnıñ qorantaları ve ekstremistik teşkilâtlardan çıqqanlar ile çalışa.

Ölga Pavlovanıñ sözlerine köre, “Müsulmanlarğa ruhiy destek Birleşmesi” bu saa ile alâqalı olğan insanlarnıñ koordinatsiyası içün meydanğa ketirildi. Olarnıñ arasında ruhiyatçılar, ekimler, din erbapları, jurnalistler, ocalar, cemaat teşkilâtlarınıñ azalarıdır.

“Umumen, biz müsulmanlarnıñ ruhiy sağlığı oğrunda çalışamız ve bizim faaliyetimiz ruhiy meslâat, tasil programmaları, edebiyatnıñ neşir etilüvi, ilmiy tedqiqatlar ve cemiyetimizde aktual olğan meselelerde tögerek masalarnıñ teşkil etilüvi, umumen, Rusiye müsulmanlarınıñ yaşayışı ile bağlı. Faaliyetimiz ise, ruhiy sağlığı yerinde olğan insanlarnıñ etrafı da aenkli olğanı etrafında qurula”, – dep ayttı Ölga Pavlova.

İyülniñ 3-nde “Müsulmanlarğa ruhiy meslâat Birleşmesi” teşkilâtı imamlar ve Qırım Cümhuriyeti medresesiniñ ocaları içün ihtisas yükseltüvi kursını keçirecek. Seminarnıñ mevzusı: “İslâmda destruktiv teşkilâtlar: hususiyetleri ve küreş usulları”.

“Müsulmanlarğa ruhiy destek Birleşmesiniñ” vekâletlikleri Tatarstan Cümhuriyeti, Başqortostan Cümhuriyeti ve Şimaliy Kavkaz Cümhuriyetlerinde faaliyet köstermekte. Birleşme yerlerde diniy teşkilâtlar ile çalışa.

QMDİ matbuat hızmeti