Aqmescitte elifbe bayramı olıp keçti! (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Суббота

22

января

19
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:42
Вос.8:03
Обед.13:00
Пол.15:15
Веч.17:47
Ноч.19:08
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Aqmescitte elifbe bayramı olıp keçti! (FOTO)

Опубликовано:

Aqmescitte Qırım ve Sevastopol şeeri musulmanları diniy idaresiniñ “Yañı baar” leyhası çerçivesinde arap elifbesini ögrengen balalar içün tantanalı bayram olıp keçti. 3-6 yaşındaki balalar üç ay devamında arap elifbesini ögrendi ve dualarnı ezberledi.

Bayramğa balalar şiirler, ilâhiyler, diniy mevzuda numayışnı azırladı ve, böylece, alğan bilgilerini kösterdiler. Hususan, evge kirgende, evden çıqqanda ve uyanğanda oqulğan dualarnı ezberden aytıp berdiler.

Bütün balalar yüksek bilgi derecesini kösterip, ocalar ve ana-babalarnı quvandırdılar. Er biri “Elifbe alimi” medalinen taqdirlendi.

Bundan da ğayrı, ingliz tili dramatik tögerekke qatnağan balalar reberlerinen birlikte ingliz tilinde “Sarı turupçıq” (Turnip) numayışını kösterdiler.

Bayramnıñ soñunda ana-babalar arasında qura çekilip, qısmetli olğanğa leyhanıñ baş bahşışı dört yıl evelsi işlenip çıqarılğan “Yañı baar” logotipli saat taqdim etildi.

Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayevniñ adından balalar ve ana-babalarını Qırım Müftisiniñ muavini Esadullah Bairov hayırladı. Onıñ qayd etkenine köre, maneviy qıymetler, dinge ve tuvğan tilge sevgi, ana-babalarğa ürmet balalıqtan aşlana, ve bugün bu balalarnıñ ana-babaları evlâtlarınıñ kelecegi içün raat ola bile.

Merasim devamında Rebiu’l-evel – Muhammed Peyğamberniñ doğğan ayına ve kününe bağışlanğan eserler taqdim etildi. Balalar Peyğamberge ait çizgiler – doğrulığı, ayalı olması, cümertligi, özüni nasıl alıp barğanı, tış qıyafeti, neni sevgeni, balalarğa nisbeten özüni nasıl alıp barğanı aqqında tarif etti.

Tedbirniñ soñunda balalar salâvatlar ketirdi, ve, er bir anağa bahşış olaraq, Peyğamber çoq sevgen çiçekleri – güller ediye etildi. Balalar içün teşkilâtçılar tatlı sofra donattılar.

QMDİ matbuat hızmeti