Aq-Meçit camisi tamir işlerinden soñ açıldı (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Суббота

22

января

19
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:42
Вос.8:03
Обед.13:00
Пол.15:15
Веч.17:47
Ноч.19:08
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Aq-Meçit camisi tamir işlerinden soñ açıldı (FOTO)

Опубликовано:

2019 senesi dekabr 6 künü Aqmescitte Aq-Meçit qasabasında temelli tamirat işleri bitkenden soñ, tantanalı cami açılışı olıp keçti. Cami 2006 senesi quruldı, qurucılıq 8 yıl devam etti. 2018 senesiniñ yazında yerli sakinlerniñ teşebbüsi ile caminiñ yanında minare quruldı. O zaman camige gaznı keçirmek qararı alındı, çünki suvuq mevsimlerde caminiñ içi +2 derecege qadar suvuy edi.

2019 senesiniñ yazında, Oraza bayramından soñ, cami temelli tamir işleri içün qapatıldı ve qurucılar işke başladı. “Sıcaq taban” qızdıruv sistemasını yerleştirmeknen beraber caminiñ iç donatıluvını ve kilimlerni deñiştirmege qarar alındı.

Bütün işler yerli sakinler ve hayırsever iş adamlarınıñ sadaqalarınen yapıldı.

Tamir işleri devamında cemaat namazı cami yanındaki sport zalında keçirilgen edi.

Aq-Meçit camisiniñ tantanalı açıluvı merasiminde Qırım Müftisiniñ muavini Raim Ğafarov iştirak etti. O, Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev adından qasabanıñ sakinlerini caminiñ yañartılmasınen hayırladı ve bu güzel işte faal iştirak etkenleri içün olarğa teşekkürler bildirdi.

Raim Ğafarov: “Biri maddiy taraftan, biri işnen, bazıları maneviy ceetten destek kösterdi. Bu hayır işte Aq-Meçit qasabasınıñ bütün sakinleri iştirak etti. Birlikte biz böyle güzellikni yaptıq, bu bizim vatandaşlarımız içün bir nümüne olsun”.

Caminiñ açıluvı merasimine toplanğan musulmanlar cuma namazını qıldı. Teşkilâtçılar musafirler içün ziyafet sofrasını azırladı.

QMDİ matbuat hızmeti