"Aq ketenniñ üstünde". Köktebelde "Tatar nağışları albomı" müellifiniñ hatırası saqlanıldı (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Четверг

20

января

17
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:43
Вос.8:04
Обед.12:59
Пол.15:13
Веч.17:44
Ноч.19:06
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

“Aq ketenniñ üstünde”. Köktebelde “Tatar nağışları albomı” müellifiniñ hatırası saqlanıldı (FOTO)

Опубликовано:

Köktebelde Maksimilian Voloşinnıñ ev-müzeyinde qırımtatar halq icadınıñ saqlanıluvına büyük isse qoşqan Aleksandra Mihaylovna Petrovanıñ 150-yıllığına bağışlanğan hatıra tahtasınıñ açıluvı merasimi olıp keçti.

Aleksandra Petrova (1871-1921) “Eski Qırım rayonınıñ tatar nağışları albomı”-nı neşirge azırlağan edi. O, qırımtatar nağışçılığına ait 1 400-ge yaqın nümünesiniñ resimlerini toplağan, şu cümleden, aradarında maramalardan resim etilip alınğan qırımtatar örnekleri ve diger resimler bar.

Resimlerde nağışlardaki renkler, nağış üslüpleri, eşya saipleriniñ adları ve nağışnıñ ne vaqıt yapılğanı qayd etilgen. Bütün bu resimler Moskvada, Devlet tarihiy müzeyinde saqlanılmaqta.

Aleksandra Petrovanıñ hatırasını abide ile saqlamaqnıñ teşebbüsçisi – Qırım medeniyet nazirligi ve Maksimilian Voloşinniñ ev-müzeyiniñ destegi ile Qırım Cumhuriyeti ve Sevastopol şeeri musulmanları diniy idaresidir.

Memorial tahtanıñ açıluv merasiminde Qırım Cumhuriyeti ve Sevastopol şeeri Müftisiniñ muavini Raim Ğafarov çıqışta bulundı. O, qayd etti ki, Aleksandra Petrovanıñ adı, onıñ Qırımğa nisbeten sevgisi ve titizligi, şu qadimiy topraqnıñ kerçek hazinelerini yañı nesilge saqlap yetiştirmek istegi – etrafında farqlı din, millet ve medeniyetke ait insanlarnı topladı.

“Bugün biz daa bir kere Qırım halqlarınıñ birlik olğanına şaat oldıq. Aleksandra Mihaylovnanıñ adı, onıñ qırımtatar halqınıñ saqlanıluvına qoşqan issesi esaplanacaq kibi degil”, – dedi Raim Ğafarov.

Tantanalı tedbir devamında muzıkal eserler yañğıradı, toplanğanlar ögünde Qırımnıñ eston ve italyan milliy-medeniy avtonomiyalarınıñ temsilcileri çıqışta bulundı, musafirlerni Aleksandra Petrovanıñ ayatından meraqlı saifelernen tanış ettiler.

Qırım musulmanları diniy idaresine teşekkür ile Aleksandra Petrovanıñ torunı Aleksandr Petrov çıqışta bulundı.

Buña ilâve olaraq, hatıra tahtası qoyuluvınıñ teşebbüsçilerine Qırım Cumhuriyetiniñ milletlerara munasebetler komiteti adından teşekkür bildirildi.

Tedbirniñ ürmetli musafirleri arasında “Rus birligi” regionlarara cemaat teşkilâtınıñ başlığı Yelena Aksönova, sanatoriyler ve kurortlar kompleksi ve turizm boyunca QC Devlet Şurası komitetiniñ başlığı Aleksey Çernâk, Qırım Cumhuriyeti Kefe şeer belediyesiniñ rehberi – Kefe şeer şurasınıñ başlığı Anjela Serdükova, Kefe şeer memuriyeti başlığınıñ birinci muavini Svetlana Doroş, filologiya ilimleri doktorı, professor Lemara Selendili, “Qırım qaramanları” cemaatçılıq areketiniñ rehberi İbraim Şirin, Qırımtatar medeniy ve tarihiy miras müzeyiniñ müdiresi Safiye Eminova bulundılar.

Qırım MDİ matbuat hızmeti