1944 senesi sürgünlik qurbanlarınıñ hatırasını añıldı (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Вторник

18

января

15
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:44
Вос.8:06
Обед.12:59
Пол.15:11
Веч.17:41
Ноч.19:03
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

1944 senesi sürgünlik qurbanlarınıñ hatırasını añıldı (FOTO)

Опубликовано:

Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev, 1944 senesi mayısnıñ 18-de olıp keçken sürgünlik qurbanlarınıñ hatıra tedbirlerinde iştirak etti. Bağçasaray rayonınıñ Süren demiröl stantsiyasında qurulğan hatıra kompleksinde keçirilgen tedbirde, Qırım Başı Sergey Aksönov, Aqmescit Mitropoliti ve Qırım Lazari, RC DD deputatı Ruslan Balbek, Milletlerara munasebetler ve sürgün etilgen vatandaşlarnıñ işleri boyunca Devlet komitetiniñ Reisi Lenur Abduramanov, yerli akimiyet, farqlı konfessiyalarnıñ vekilleri iştirak etti. Bağçasaray rayonına Aqmescit, Canköy, Qarasuvbazar, Ermeni Bazar ve Aqyar sakinleri, Qırım aliy oquv yurtlarınıñ studentleri ve orta mekteplerniñ talebeleri keldi.

Tedbirniñ başında iştirakçiler memorial komplesiniñ bir abidesine demetlerni qoydılar.

Mında Qırım halqınıñ yarımadadan sürgün etilgeniniñ 75-yıllığına bağışlanğan “Taqdirler faciası” sergisi açıldı, kontsert-rekviyem ötkerildi.

Sergey Aksönov öz çıqışında, sürgünlik faciasınıñ hatırası bütün Qırım sakinlerini birleştirgenini qayd etti. Qırım Başı: “Bugün Qırımımıznıñ tarihında facialı bir kündir. 1944 senesi yarımadada yaşağan bir çoq milletler, şu cümleden, qırımtatarlar qabaatsız azap çekti. Biz, Vatanından mecburen sürgün etilgen ve dehşetli sınavlardan keçken bir çoq insanlarnıñ fotoresimlerini kördik. Er birimiz tarihnıñ qısımı olamız ve öz borcumıznı yerine ketirip, bu qara künlerde can bergen insanlarnı hatırlamaq kerekmiz”, – dep ayttı.

Bundan da ğayrı, Sergey Aksönov, bugünki künde Qırım, onıñ toprağında yaşağan milletlerniñ birligi sayesinde inkişaf etkenini qayd etti.

Qırım müsulmanlarınıñ Müftisi hacı Emirali Ablayev ise, öz nevbetinde, Qırım sakinleriniñ küçü – olarnıñ birliginde olğanını ayttı.

Qırım Müftisi: “Hatıra künü bizim yanımızda bütün din vekilleri bar, biz dostane munasebetler içün çoq minnetdarmız ve bizim birligimiz, qara künlerde ve bahtlı künlerde beraber olğanımız – bütün Qırım sakinlerinde aks etilsin. Er bir milletniñ tarihında bahtlı ve qara künler bar. Biz, elbette, tarihımıznı tavsilâtlı şekilde bilmelimiz, lâkin bu tarihqa riayet eterek yaşamamalımız”, – dep ayttı.

Hatıra kontserti devamında vatanperver şiirler ve yırlar yanğıradı. “Haytarma”, “Qırım” folklor ansamblleri, Qırım devlet akademik muzıkalı-drama teatriniñ artistleri çıqışta bulundı.

Tedbirniñ soñunda teşkilâtçılar, iştirakçilerniñ tarafından yazılğan arzuları ile ava toplarını uçurttılar.

Malümat: 1944 senesiniñ mayıs 18-20 künleri Süren demiröl stantsiyasından Bağçasaray rayonı ve yalıboyuniñ sakinleri, Yaltadan Aqyarğa qadar 75 biñ insan sürgün etildi. Umumen, Qırımdan sürgünlikke 193 biñ insan oğratıldı.

QMDİ MDT matbuat hızmeti