Вс

17

февраля

11
Джумазиель-ахир 
1440 | 2019
Утр.6:15
Вос.7:31
Обед.13:02
Пол.15:45
Веч.18:24
Ноч.19:40
Времена намазов
Календари 2019г

Намаз

Neşirler Galereya

Qırımda eñ güzel Quran oquyıcısı saylandı (FOTO)

Опубликовано: 11 June, 2018

Aqmescitniñ merkeziy Kebir camisinde Bütünqırım Quran oquyıcısı yarışınıñ finalı olıp keçti. Yarışta yaşları 45-ten üyken olğan qadın ve erkişiler iştirak etti. Tedbir teşkilâtçıları Qırım ve Sevastopol şeeri müsulmanları Diniy idaresi ve AVN-tur (QMDİ) hacılıq-operatorıdır. Umumen, yarışta Qırımnıñ farqlı köşelerinden kelgen 60 insan iştirak etti. İştirakçiler yaşağan rayonlarda saylav turlarından keçip, finalğa çıqtılar. Jüri terkibine Qırım müsulmanları Diniy idaresiniñ hadimleri, imamlar, İslâm temelleri ocaları, Qalay İslâm ilimleri medresesiniñ ocaları kirdi. Yarış qaideleri – doğru oquv ve maqam, tecvid (Qurannıñ asıl manasını añlamağa yardım etken doğru oquvdır).

Yarışnıñ neticesinde ğalebeni Bağçasaraydan kelgen Eldar Asanov qazandı. Qurannı oquğanda, Eldar Asanov bir qata bile keçirmedi. Onıñ sözlerine köre, tecvid qaideleri boyunca Quran oqumağa o üç yıl ögrendi. Kendi bilgilerini insanlarğa köstermege arz ete edi. Eldar Asanov yarışnıñ baş bahşişı hacılıqqa bedava yolculıqnı aldı. “Vetandaşlarım meni Quran oqumağa davet eteler. Quran oquğanda yüregim Allahqa sevgi ile tola. Hacılıqqa barmaq ve Muqaddes topraqlarnı körmek arzum yerine kelecek, inşAllah. Men bahtlım”, – dep Eldar Asanov teessüratlarınen paylaştı.

Ğalip ve iştirakçilerni Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev hayırladı. O, millet dinni ögrengeniniñ müimligini qayd etti.

“Maqsadkârlığıñız, ğayretiñiz, kelecek nesillerge doğru yolnı köstergeniñiz içün, çoq sağ oluñız. Tasil ve diniy bilgiler – yüksek ahlâqlı milletniñ ayırılmaz qısmıdır. Bu diniy tiklenüv – büyük kelecekke bir adımdır”, – dep ayttı Qırım Müftisi. Qırım müsulmanlarınıñ diniy lideri iştirakçilerge diplomlar ve Muqaddes Quran kitaplarını berdi, birinci üç yerni alğanları ise qıymetli bahşişlarğa nail oldılar.

QMDİ matbuat hızmeti