Пн

10

декабря

1
Рабиуль - ахир
1440 | 2018
Утр.6:36
Вос.8:00
Обед.12:41
Пол.14:44
Веч.17:12
Ноч.18:36
Времена намазов
Календари 2019г

Намаз

Neşirler Galereya

«Hoş keldiñ, mübarek Ramazan!» bayramı balalarnı quvandırdı (FOTO)

Опубликовано: 13 May, 2018

Qırım ve Sevastopol şeeri müsulmanları Diniy İdaresiniñ erkânında faaliyet köstergen “Faydalı ilim” leyhası çerçivesinde “Hoş keldiñ, mubarek Ramazan!” adlı bayram keçirildi. Balalar, ösmürler ve ana-babalar içün tekşil etilgen  bu tantanalı tedbir endi ananeviy oldı ve üçünci sefer ötkerile.

Teşkilâtçılar yüksek seviyedeki azırlıq kördi. Musafirler ögünde “Emanet” adlı taqım çıqışta bulundı. “Emanet” er kes ile birlikte özüniñ 1 –yıllıq küçük yubileyini qayd etti. Bu qısqa vaqıt devamında solist-balalar endi bir çoq şey ögrenip, ustalıq ile  ilâhi, yır ve şiir icra eteler, çeşit tedbir ve bayramlarda iştirak eteler, klip çekip azırlaylar.

Keçirilgen bayramda “Nesil” oyun taqımınıñ oyuncıları (reber – Ernest Prtıhov) milliy ve milliy üslüpteki zemaneviy oyunlar taqdim etti.

“Faydalı ilim” leyhasınıñ ve teşkilâtçılarnıñ reberi, İslâm dini esasları ocası Zeyneb Bairovanıñ aytqanına köre, esas maqsat – balalarğa “11 aynıñ Sultanı” –  Ramazan ayınıñ emiyetini, faziletini añlatıp, oña nisbeten sevgi  ve ilerideki hayatta da olarğa fayda ketirecek degerliklerni aşlamaqtır. Zeyneb Bairova: “Biz , ana-baba olaraq, elbette ki, balalırımızğa bu mevzuda kitap, ikâyeler, qıssalar oqup beremiz, subetler keçiremiz, kendimiz de ibadet meselesinde örnek olmaq tırışamız. Amma bu soy bayramlar balalarnı birleştire, olarğa bu muqaddes aynıñ quvançını ve tılsımlığını is etmek imkân asıl ete”, dep qayd etti.

“Faydalı ilim” ile endi daimiy sürette işbirlik yapqan “Pole çudes” adlı bala bayramınıñ Studiyası ,  unutılımaz teessurat ve hoş eglence kösterip, tedbirni yaraştırdı. Oğlan balaları içün keçirilgen armresling boyunca yarış da olarğa kendi küçü ve iradesini sınap baqmq imkân berdi.  Bundan ğayrı, teşkil etilgen küçük Planetariyde balalar uçqan yıldız ve çeşit renkli seyyarelerni körip oldı.

Analarnıñ çoqusı qayd etkenlerine köre, bu bayramğa balalarını endi başından berli, üçünci kere alıp kele. Ve er sefer güzel ve hoş duyğular ile qayta. İlki kelgen ana-babalar ise, oqutuv-maarif Merkezinde em İslâm dini boyunca, em mektepke azırlıq dersleri de keçirilgenini bildiler. Olarğa ocalar tarafından kerekli tavsilâtlı malümat berildi.

Bayram çerçivesinde milliy üslüpte el işi örnekleri sergisi keçirildi. Aynı zamanda, fes tikip azırlamaq ve çeşit renkli qurabye yapmaq kibi master-klass kösterildi. Küçük hanım efendilerniñ elleri ise qına resimleri ile bezetildi. Soñunda er keske bahşiş ve yarış ğaliplerine ediyeler  taqdim etildi.

QMDİ matbuat-merkezi